Proč nespat naboso, ale v ponožkách. Dělalo se to tak vždy, pak se přestalo a je to na škodu

Nejen v chladném zimním počasí, když se choulíte pod tlustou přikrývkou, byste měli nazout na nohy ponožky. Udržovat chodidla v teple je výbornou prevencí nejrůznějších virových onemocnění. Vneste pořekadlo o klidu a nohách v teple do každodenních rituálů.

Teplem k posílení imunity

Ano, radou pro dobrou imunitu je jistě otužování, ale tělu musíte dopřát i regeneraci ve spánku. Krevní oběh a obnovu vnitřních orgánů podpoříte, když budete mít tělo dostatečně v teple během spánku. Dobře vyvětraná místnost znamená i mírně chladnější teplotu, to samozřejmě tělu nevadí. Vadí to ale končetinám, které se budou méně prokrvovat. Často je to totiž tak, že během spánku jsou chodidla po dlouhou dobu odkrytá.

Kromě vytváření spánkových rituálů vám ke kvalitnímu odpočinku pomůže i udržet nohy v teple během noci.

Pocit chladných nohou

Kdo se budí ráno málo svěží, většinou hledá příčinu v roštu nebo matraci. Ano, je to určitě správný postup. Ale problém může být i chlad od nohou, který vás ruší a částečně probouzí, aniž byste odhalili příčinu. Už naše babičky věděly, že pocit tepla od nohou má vliv na to, zda se cítíme odpočinutí. Nepohodlí a chlad chodidel přímo souvisí s naším celkovým rozpoložením.

Cítíte se hned ráno bez energie a málo svěží? Problém může být i chlad od nohou, který vás ruší a částečně probouzí, aniž byste odhalili příčinu. / Foto: Shutterstock

Co na to čínská medicína

Čínská medicína se zaměřuje na tok energie v těle a při narušení toku hledá zdravotní obtíže. Jsou to právě chladná chodidla, která mohou proudění energie narušit. Nedojde pak k dostatečnému prokrvení. S krví jsou do tkání přiváděny veškeré důležité živiny. Kdyby došlo až k fatálnímu narušení, vede to ke kornatění tepen, pomalému hojení ran na chodidlech a k opakovaným infekcím chodidel.

Podpořte kardiovaskulární systém pohybem

Pravidelná procházka na čerstvém vzduchu je nejlepším receptem na podporu kardiovaskulárního systému a snížení krevního tlaku. Kromě procházek je vhodným pohybem i tancování, plavání nebo jízda na kole v nenáročném terénu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Medicalnewstoday, Homeology

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Spát v ponožkách? Nemám problém s prokrvením končetin a pokud je mi v noci na nohy zima, jednoduše je zastrčím pod deku – ponožky jsem si na noc brávala venku do spacáku a v létě ani tehdy ne.
V ponožkách spí moje zimomřivá matka, která má 82 let…
Neměli bychom si brát na spaní i rukavice? A možná i šálu a čepici…my máme v ložnici v zimě cca 15 – 16°C, tož to už je na lyžařskou kombinézu, ne 😀