Proč se v těle tvoří hleny? Tohle byste měli vědět

Loading...

Hleny nás mnohdy dokážou nepěkně potrápit. Objevují se například tehdy, kdy nás sužuje kašel a my je vykašláváme, jindy se nám nepříjemně táhnou v krku a nutí nás se dávit. Napadlo vás ale někdy, proč se v našem těle hleny vlastně tvoří? A věřili byste tomu, že jsou ve skutečnosti potřeba?

K čemu jsou hleny?!

Tuhle otázku jste si možná položili i vy, protože nedokážete najít jediné rozumné vysvětlení, k čemu by hlen mohl být dobrý. Zpravidla si jej spojujeme s nemocí, objevuje se ale i tehdy, kdy jsme třeba delší dobu v zimě a začne nám tzv. téct z nosu – i tehdy se jedná o hlen, konkrétně o nosní hlen, který má za úkol udržovat nosní cesty vlhké.

Co je hlen?

Hlen má podobu kluzké kapaliny, která obsahuje vodu, sůl a bílkoviny. Díky v nich obsaženým proteinům, které v sobě mají cukr, mají hleny želatinovou konzistenci a proto se tzv. nechvalně táhnou. Kromě výše zmíněných látek v sobě hlen obsahuje i infekční bílé krvinky a další odpad, kterého se naše tělo prostřednictvím hlenu snaží zbavit.

Kde se vytváří?

Za vznik hlenů vděčíme speciálním buňkám a žlázám, které mají produkci hlenů na starosti. Tyto buňky a žlázy se nachází v tenké podšívce nazývané slizniční membrána v tělesných dutinách a průchodech, které vedou z těla. Tkáně vylučující hlen se nachází v ústech, krku, nosu a v plicích, najdete je ale i v uších, očích nebo močových orgánech.

Proč se tvoří?

Hlen má v našem těle velmi důležitý úkol – chrání důležité části vnitřní části nosu a také naše plíce. Co se nosu týče, zde udržuje nosní průchody zvlhčené, zároveň je chrání a čistí. Jakmile se do nosu dostane vlhký vzduch, produkce hlenu se zvýší, naše tělo tímto způsobem reaguje na viry či bakterie. Díky hlenům tak nedochází k pronikání dráždivých látek do plic.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Komentujte

avatar
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na