Imunita je v zimě zásadní. Jak ji posílit?

Zima je pro imunitní systém zatěžkávací zkouškou. Chladné dny, méně slunečního světla, pokles životní energie – to vše oslabuje imunitní systém. Přinášíme několik rad, jak posílit imunitní systém a nestrávit nemalou část zimy v posteli s horkým čajem a léky.

Dopřejte svému tělu dostatek pohybu

Pohyb je nezbytný pro naše zdraví i pro naši fyzickou a psychickou kondici. Pohyb také posiluje náš imunitní systém. Sedavým způsobem života naše obranyschopnost klesá. Pohyb totiž výrazně zvyšuje aktivitu i počet buněk imunitního systému. Aktivitu imunitního systému podporuje také vitamín D. Jeho hlavním zdrojem je UV sluneční záření nejen během krásného jarního či letního počasí, nýbrž i v zimě. Pohyb venku v mrazivých zimních dnech posílí váš imunitní systém.

Upevněte své zdraví otužováním

Otužování je známý prostředek pro upevnění zdraví a posílení naší imunity. S otužováním však musíme začít postupně. Střídání teplé a vlažné (později studené) sprchy, návštěvy sauny, větrání, ideální teplota v bytě – to jsou osvědčené prostředky otužování. Pobyt v přetopené místnosti nebo příliš teplé oblečení naopak oslabují imunitní systém.

Naslouchejte svému tělu

Naslouchat svému tělu neznamená naslouchat svým chutím, nýbrž skutečným potřebám svého těla. Dostatek spánku a odpočinku není luxus, nýbrž potřeba našeho těla si odpočinout, zregenerovat se a nabrat dostatek sil. Neošidit své tělo o dostatek spánku a odpočinku znamená také posílit svůj imunitní systém.

Co se týká spánku, záleží nejen na počtu prospaných hodin, nýbrž i na kvalitě spánku. Nedostatek spánku a odpočinku nám přináší nejen únavu a sníženou výkonnost, oslabuje také náš imunitní systém a dělá z něho snadnou kořist bakterií a virů.

Jezte zdravě

Zdravá strava nám umožňuje žít aktivně a také posiluje náš imunitní systém. V našem jídelníčku by neměly chybět potraviny bohaté na vitamín C, B5, A, B6, selen, zinek, hořčík, měď a železo. Důležité jsou také bílkoviny a omega-3- nenasycené mastné kyseliny, které najdeme v rybách, olivovém oleji a některých semínkách. Všechny tyto látky najdeme v pestré stravě s dostatkem zeleniny, ovoce, celozrnných obilovin, luštěnin a dalších potravin, které mají své místo ve zdravé stravě. Nezapomeňte ani na dostatek vhodných nápojů.

Našemu imunitnímu systému prokážou dobrou službu také probiotika. Ovlivňují příznivě stav střevní mikroflóry a tím i imunitního systému. Velká část naší imunity se totiž nachází ve střevní sliznici.

Česnek, rakytník, zázvor – silná trojka na podporu imunity

Česnek je přírodní antibiotikum. Umí si poradit se záněty i s bakteriemi. Osvědčil se také jako výborná podpora imunitního systému i jako prevence nachlazení. Pomáhá i tepelně upravený, nejúčinnější je však syrový. Dalším skvělým bojovníkem proti nachlazení, chřipce je zázvor. Čaj ze zázvoru nás dokáže také zahřát a zbavit otravného kašle. Vitamín C je známým prostředkem pro posílení imunitního systému. V rakytníku se skrývají velké zásoby tohoto vitamínu. Sirup z rakytníku podpoří náš imunitní systém. Přisladíte-li ho medem, bude chutnat i dětem.

Nezapomeňte si mýt ruce

Výkonným lapačem bakterií mohou být naše ruce. Pokud si je budeme často mýt hlavně před jídlem, šance bakterií se výrazně sníží.

Naučte se správně zvládat stres

Stres je zákeřný nepřítel, který nás ničí po všech stránkách. Oslabuje také náš imunitní systém. Stresu se nemůžeme vyhnout, můžeme se ho však naučit správně zvládat. Správné zvládání stresu zahrnuje spoustu různých účinných metod. Pomohou nám různé relaxační techniky, meditace, dostatek spánku, odpočinku, zájmová činnost, setkávání se s přáteli a dokonce i masáž. Nemalou roli hraje způsob myšlení, pomáhá dívat se na věci s nadhledem, optimisticky, brát překážky a zkoušky jako výzvu, ne jako prostředek, který nás má zlomit.

Autor: Evžena Janovská

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments