Prodavačka v Lidlu je legendou. Bere neskutečné peníze, ale provalilo se, co všechno musí dělat. To jen tak někdo nedokáže

V poslední době se hodně řeší platy a zejména jejich zvyšování. Důvodem je pochopitelně značná inflace, která mimo jiné způsobuje to, že dříve slušné mzdové ohodnocení se rychle stává nedostatečným, pokud zde máme růst cenové úrovně o patnáct procent ročně. Málokde se přidává takovým tempem, většina lidí je ráda, když jim plat zvýší o nějaké to procento.

Příjemné podmínky

Jsou ovšem pozice a společnosti, kde platy navyšují pravidelně a poměrně vehementně. Díky tomu vyrostly profese, o kterých jsme si dříve mysleli, že se v nich nedají vydělat žádné peníze, ale dnes si jejich vykonavatelé přijdou často na víc než člověk, který má nějakou zdánlivou zodpovědnost v kanceláři.

Řeč je hlavně o pokladních a zejména potom o jednom obchodním řetězci, který se svým zaměstnancům opravdu nebojí přidávat a hýčkat je nejrůznějšími benefity, jako je například šestitýdenní dovolená. Vždyť, kdo z vás to má?

Lidl začátkem března opět navýšil mzdy, přičemž nástupní plat na pozici prodavač nebo prodavačka vyrostl na více než třicet tisíc korun, konkrétně potom 30 700 Kč, což není vůbec málo. Po třech letech se mzda automaticky navýší na 33 tisíc, ale pozor, to platí za současného stavu, tedy pokud by se mzdy dále nezvyšovaly, ale to není pravděpodobné. Je dost pravděpodobné, že pokladní si za tři roky vydělá mnohem více.

Foto: Shutterstock

Prodavačka promluvila

Samostatnou kapitolou je potom Praha, kde jsou jiné platové podmínky a Lidl to reflektuje. Pakliže nastoupí pokladní v hlavním městě, dostane rovnou 33 300 korun a po třech letech potom 36 600 korun. Ještě lépe jsou na tom pracovníci v logistických centrech, jejichž nástupní plat činí téměř čtyřicet tisíc korun.

Mnozí se podivují nad tím, jak mohou prodavačky brát takové peníze. Reálně si totiž díky nejrůznějším příplatkům třeba za přesčasy vydělají ještě podstatně více. “Lidi jsou často neomalení a nahlas se baví o plakátech, na kterých firma láká nová zaměstnance na konkrétní plat. Slyším je, jak říkají, že jednodušší práce neexistuje a za co nás takhle platí. Já bych ale nejraději každému takovému člověku řekla, ať si to jde vyzkoušet na jediný den,” říká pro server AAzdravi.cz pokladní v jednom z pražském Lidlu. “Celý den se nezastavíte, buď doplňujete zboží nebo jste za kasou. A musíte být na všechny milí, i když se vás ptají často na úplné hlouposti nebo jsou drzí.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Bohumila
Bohumila
1 rok

Praha nebo venkov a není jen Lidl, je to všude marketech. Sice tam mají vyšší výplatu, ale za jakou cenu! Navíc je tam tlak i strach.Stačí co mi vypráví okolí.

Jan Honzík
Jan Honzík
1 rok

Super článek, objektivní a pravdivý, bez zbytečných frází zaměřených na emoce, dobrá práce 👍

Renata
Renata
1 rok

Zajímavé je,že i přesto z Lidlu lidi utíkají jinam.Klidne i tam,kde berou o něco méně. Ti,co si myslí jak je tahle práce jednoduchá, by si to měli vyzkoušet a trochu se nad sebou zamyslet.

Jana
Jana
1 rok

Tel ,kdo to nezažil ,nepochopí .Pracují v obchodě téměř 42 let.Ted v současné době v jednom takovém řetězci ,na úseku dopékání pečiva.A opravdu bych to nikomu nepřála .Opravdu se člověk nezastaví,ráno chodíte na 5 hodin do práce ,aby jeden člověk stačil do otevírací doby napéct celou pekárnu, aby zákazník byl spokojen .Zastavíte se pouze na svačinu ,na kterou máte ze zákona nárok a to nemluvě o tom ,že půl směny strávíte v mrazáku ,kde je minus 22 stupňů .Takové prodavačky v Lidlu si píchnou odchod po odpracované době a pokud nemají udělanou práci ,dělají zadarmo i po směně .Ale to… Číst vice »

Petr
Petr
1 rok

Bere neskutečné peníze? Co to mleté? Nesmíte hned věřit kdejaký reklamě a bollboardu. Ten uváděný plat 35 tisíc je “AŽ”, samozrejme hrubého a až po třech letech. To znamená, že po nástupu tam člověk dostane něco málo přes 20 čistého, což je podprůměrný plat. Ještě do toho počítají přesčasy a prémie, pokud odpracu k ete pouze 42,5 hodin týdně, berete málo.

Marie
Marie
1 rok
Reply to  Petr

Aha.. Já v lidlu dělala. Na nástupu jsem měla 30 tis. Hrubého. Po třech letech bych měla 30 tis. Čistého. Ne, neměla jsem přesčasy a prémie jsem ne dostávala (ty dostáváte po 3 měsíční době). Práce je náročná a to i na “velky chlapaky”. Já odešla kvůli začínající šikaně od jednoho vedoucího. A jsem ráda že jsem odešla takto brzo. Nyní se tam řeší šikana dvou lidí.

Hana
Hana
1 rok
Reply to  Marie

Dobrý, večer.
Vím o čem píšete paní Marie.
Také jsem pracovala v Lidlu v Plzni v Doudlevcich a stačilo.
Vydržela jsem pul roku zde pracovat a nechat se urážet mladšími nadřízenými.

Jan Honzík
Jan Honzík
1 rok
Reply to  Petr

To samozřejmě není pravda, počty vám moc nejdou

Pavel
1 rok

Á Praha stát ve státě.