A je to tady. Chystá se navýšení daní pro všechny, už žádné slevy. Tak to je pořádná rána pro Čechy

Tohle je opravdu těžká rána pro občany České republiky. Zatímco oni sami by rádi, aby se jim v době vysokých cen všeho dostávalo nějaké formy pomoci, ve skutečnosti na tom budou brzy ještě hůře. Stát totiž hledá nové zdroje příjmů a zároveň osekává výdaje. Lze ho ale pochopit, protože státní kasa je prázdná a peníze do ní tečou pouze z dluhů, které tu pak necháváme příštím generacím.

Úlevy končí

Pomalu se rýsují obrysy toho, co všechno si ministerstvo financí na Čechy nově připravilo. Zatím překvapivě není řeč o navýšení daně z příjmů, po které volají téměř všichni ekonomové, protože by problém státního rozpočtu vyřešila ze všeho nejefektivněji. Na daně se přesto svým způsobem sáhne, a to tak, že se to dotkne prakticky všech.

Jak totiž pro server Novinky.cz uvedl ministr financí, uvažuje se o tom, že dojde ke zrušení daňové slevy na manželku nebo manžela. Ta je přitom velmi oblíbená a využívaná. Člověk si za svého druha může odečíst téměř 25 tisíc korun ročně, a to tehdy, když manželka nemá příjem vyšší než 68 tisíc korun. Do těchto příjmů se přitom nepočítá rodičovský příspěvek nebo nejrůznější přídavky na děti či bydlení. Tuto slevu tak obvykle využívají páry, kdy jeden z nich je na rodičovské dovolené.

To ale není zdaleka všechno. Právě daňové slevy se podle všeho stávají velkým terčem. V České republice jich platí velké množství a teď se uvažuje o tom, že nějakých deset z nich by mělo být zrušeno. Pochopitelně se vybírají takové, které státní rozpočet stojí nejvíce peněz. Zrušit by se ale měly i takové, které nejsou systémové a zbytečně zatěžují celý systém.

Foto: Shutterstock

Připlatíme si v obchodech

Změny nicméně budou mnohem větší. Chystá se například sjednocení dvou snížených sazeb pro daň z přidané hodnoty do jedné, která bude spíše vyšší. Zboží a služby, které dosud patřily do té nejnižší, tedy desetiprocentní, proto takřka jistě okamžitě zdraží.

Políčeno je rovněž na důchodce, a to jak ty stávající, tak budoucí. Těm, kdo už v důchodu jsou, by měly být snižovány valorizace, na čemž už se pracuje. Ti, kdo do penze teprve odejdou, se musí smířit s tím, že půjdou ve vyšším věku.

Jde o nepříjemné věci, avšak musíme to brát tak, že stát pouze přizpůsobuje své služby tomu, na co má peníze.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Eva
Eva
1 rok

Hojí se na těch,kdo se neumí bránit,důchodci,rodiče malých dětí.At se stydí,platy mají,že se dělá až na🤮🤮🤮,nám můžou vzir pár výhod,snížit důchody,ale oni si na peníze nesáhnou,někde psali,že je to velmi složité.Nam sáhnout na peníze,to je v pořádku,takže nechápu,proč u nich by to bylo složité.Jen výmluvy.Cikani se mají hej,dostávaji vsechno.Furt je to jen Ukrajina…….,tohle už je vrchol všeho.Pro naše lidí peníze nejsou,ale UK ano.Pane Fialo odstehujte se na Ukrajinu,bude nám lip

Zdeněk
Zdeněk
1 rok

No kdo volil takový ať si to vy…e na zlatým podnosu , rozdali vše na Ukrajinu a buh ví ještě kam a my to máme vše zaplatit , i léky a všecko. Jen volte dál takovou stranu zm..ů.

Jan
Jan
1 rok

Což takhle zvýšit daně těm vysokopřijmovým, vc.politiku, soudců a dalších. To by to do státní kasy rychle přibývalo.

Alena
Alena
1 rok
Reply to  Jan

Naprosto souhlasím. Vysokoprijmovci si mastí kapsy a huby a lidičky to opět odnesou. ŽIVÍME chudáky Ukrajince co vozí svoje děti do skoly v bourácích za statisíce a v posledních módních výstřelcích apod. Václav Havel se musí v hrobě obracet🤔