Profesor Žaloudík se vyjádřil přes Prymulův zákaz. Epidemii podle něj drží uměle při životě testy lidí bez příznaků

Profesor Jan Žaloudík patřil k nejčastěji citovaným odborníkům v první vlně pandemie, kdy se snažil veřejnost uklidňovat a nabádal k racionálnímu přístupu. Nikdy se přitom neuchýlil k laciné bagatelizaci epidemie, jíž se dopouští řada jeho kolegů, jako například stomatolog Roman Šmucler nebo kardiochirurg Jan Pirk.

Vzhledem k tomu, že nechtěl stát v cestě vládní strategii v boji s koronavirem, která mu není zcela po chuti, na přání ministra zdravotnictví Romana Prymuly si naordinoval jakýsi mediální klid. Tedy, že se ke koronaviru bude veřejně vyjadřovat co možná nejméně.

Statisticky lze epidemii vytvořit snadno

Příliš dlouho však tento klid nevydržel a lékař Jan Žaloudík se do veřejné debaty o koronaviru opět zapojil. Sice zprostředkovaně sdílením textu své kolegyně, mikrobioložky Hany Zelené, ale zároveň způsobem, aby nikdo nemohl pochybovat o tom, že nejde zároveň o jeho názor.

Myslím, že i v klidovém režimu mohu bez komentáře doporučit následující text odbornice z praxe MUDr. Hany Zelené, Ph.D.,…

Zveřejnil(a) Jan Žaloudík dne Pondělí 5. října 2020

Mikrobioložka Zelená poukazuje především na to, jakým způsobem se v této pandemii pracuje s čísly. Pokud bychom podle ní stejný metr uplatnili na řadu dalších virů, mohli bychom si vytvořit klidně další epidemie.

Dokládá to na příkladu takzvaných rhinovirů, což jsou viry běžné rýmy. ” Od začátku roku 2020 se zde vyšetřilo 100 000 vzorků na SARS-CoV-2. Z nich bylo 6,4 % pozitivních. Za stejnou dobu se ve stejné laboratoři vyšetřilo 60 vzorků na rhinoviry. Z nich bylo pozitivních 6, včetně vzorku zemřelého měsíčního kojence. Rýma je banální nemoc, běžná viróza. Rhinoviry nikoho nezajímají, téměř se nevyšetřují.” Mikrobioložka se tím snaží říct, že pokud bychom vyšetřovali desítky a stovky tisíc lidí, zřejmě bychom tu měli epidemii rhinoviru. I ty mohou být pro některé skupiny obyvatel, v tomto případě hlavně kojence, fatální.

Kdybychom místo 60 vzorků na rhinoviry (6 pozitivních, 1 mrtvý) vyšetřili 100 000 vzorků, v celé republice milión (bylo by to při stejném poměru 100 000 pozitivních a 16 000 mrtvých) a na celém světě miliardu (100 miliónů pozitivních a 16 miliónů mrtvých), už by to byla pěkná pandemie. Rhinovirus sice většinou dělá jenom rýmu, ale může být také nebezpečný. U malých dětí a starých lidí je vůbec nejčastějším původcem zápalů plic,” uvádí Hana Zelená s podporou Jana Žaloudíka.

Nikdy v dějinách se netestovalo takovým způsobem

Podle Zelené spočívá problém především v neuvěřitelně rozjetém systému testování. Ten je na jednu stranu pokládán za nezbytnost pro zvládnutí epidemie, ale zároveň ji podle mikrobioložky uměle živí tím, že se zjišťuje pozitivita u lidí, kteří nemají vůbec žádné příznaky, o nemoci netuší a nikdy se u nich neprojeví.

Jsou přitom takoví lidé skutečně nemocní nebo jsou jen pozitivní? Zelená v tom má jasno a navíc dodává, že čísla, která nám v současné epidemii vycházejí, nemáme vůbec s čím srovnávat, vzhledem k tomu, že se nikdy v historii na nějaké onemocnění takovým způsobem netestovalo.

Foto: archiv J. Žaloudíka

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
42 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal Tichý
Michal Tichý
10 dní

A fakt při “epidemii běžné rýmy” přetékají JIP ještě dlouho předtím, než se vůbec ta vlna do těch nemocnic dovalí?

Koronasaurus
Koronasaurus
11 dní

Zavřít hubu všem by si lampas přál.

Dana Sovová
Dana Sovová
4 dní
Reply to  Koronasaurus

Bože, bože bože …

Halama
Halama
11 dní

Myslím, že i v klidovém režimu mohu bez komentáře doporučit následující text odbornice z praxe MUDr. Hany Zelené, Ph.D., lékařské mikrobioložky a vedoucí oddělení virologie Národní referenční laboratoře Zdravotního ústavu v Ostravě
Proč se tady hádáte o pitomostech, raději si pořádně přečtěte název článku než někoho začnete urážet !!!

bohom
bohom
10 dní
Reply to  Halama

to je pravda.čím více testovaných tím více pozitivních ale to neznamená že každý pozitivní ten cofidis dostane.virus muže zustat neaktivni.

Renata
Renata
11 dní

Lidi uvědomte si, že ten vir je tu prokazatelně cca od listopadu 2019 a kdyby měla být ta smrtnost tak vysoká, jak nás tím zkoušejí zastrašovat, tak je nás tu už jen pár. Prostě a jasně se jen začelo mnohem více testovat, a proto pozitivních tolik stoupá. Neni to žádné podceňování, je to jen o testech. Nenechte se strašit a používejte zdravý selský rozum! Teď se zhorší počasí, hodně lidí chytne chřipku a bude jí díky tomuto strašení prožívat s mnohem větší obavou o svůj život a to není dobré. Buďte odvážní a více přemýšlejte, jestli to není všechno tak… Číst vice »

nelly
11 dní
Reply to  Renata

přemýšlím….co máte za vzdělání, že se takto suveréně vyjadřujete?

Michal Tichý
Michal Tichý
10 dní
Reply to  nelly

Zjevně Vysoká škola života.

Minimálně počítání mu rozhodně nejde.

Josef Vyskočil
Josef Vyskočil
13 dní

Upozornění pro zdejší duté koblihy: to co je zde publikováno není nějaký výmysl pana profesora Žaloudíka, ale vědecké stanovisko paní doktorky Hany Zelené, založené na exaktní vědě, podepřené důkazy. Pokud máte věcnou oponenturu proti jejímu názoru, rád si ji přečtu. Vzteklé slinty a prskání proti prof. Žaloudíkovi je zcela mimo mísu a vypovídá o zásadním deficitu vašeho intelektu.

Last edited 13 dní by Josef Vyskočil
Renata
Renata
11 dní

👍👍

Dana Sovová
Dana Sovová
4 dní

Bože, bože, bože …

sezbrisko
sezbrisko
13 dní

Profesor Žaloudík by za své názory měl chodit kanálama, aby taky něco nechytil. A nemuselo by to být infekčního charakteru. Pokud vím, tak je to především onkolog, pokud tedy opominu jeho teplé místečko v Senátu. Pokud bude hovořit o onkologii, třeba si ho rád vyslechnu. Ale proboha, proč má medicína tolik oborů? Aby se kdekdo motal do čehokoliv? Představme si situaci, že prof. Žaloudík stanovuje diagnózu a léčebný postup, onkologicky nemocnému pacientovi, když v tu chvíli v médiích vystoupí prof. Pirk a začne prof. Žaloudíkovi veřejně radit, že tu diagnózu vidí on jinak a navrhuje úplně jiný léčebný postup. Nebo… Číst vice »

Hana Jiráčková
Hana Jiráčková
13 dní

Ať už proboha tenhle “inteligent” mlčí!!! Myslí si asi, že když jednou vystudoval medicínu, že rozumí všemu, ale je to omyl!! Snad rozumí alespoň svému oboru – onkologie, ale na viry žádnou odbornost nemá!! Je vidět, že už je víc politik než doktor – stejně jako ostatní politici jede tvrdě proti vládě a napadá všechna její nařízení.. Skutečným lékařům, kteří denně léčí těžké případy s Covidem na JIP nebo epidemiologům, kteří tomuto problému rozumí je z tohohle člověka zle – pouze škodí a žvaní nesmysly, kterým naslouchají hlavně ti, co nesnáší Babiše!! Těm tyhle řeči – i řeči Pirka nebo… Číst vice »

Eva Veselá
13 dní

Á zase jedna babišovka. A kdo jsou ti skuteční lékaři? Ti co plácají nesmysly co jim nařídí vláda? Buď vám za tento komentář dobře zaplatili nebo jste úplně zabedněná. Vy teda inteligent určitě nejste, tak taky radši mlčte!!!

sezbrisko
sezbrisko
13 dní
Reply to  Eva Veselá

To neznamená, že kdo vyjádří takto názor, že je “babišovec”. Ale podle Vaší reakce, tak pak Vy jste “antibabišovka”. Ale víte, že je zde řeč o prof. Žaloudíkovi a jeho zasahování do oboru, který on evidentně zná hůř než jiní?? Jemu se také do onkologie nikdo nemotá!!
Bohužel pro pro ty dva další uvedené, tak ti jsou na tom stejně jak prof. Pirk tak doc. Šmucler – kardiochirurg a zubař, se přes noc stali epidemiology?!?!

Marie
Marie
13 dní

Vážená paní, profesoru Žaloudikovi, kardiochirurg. Pirkovi atd. nesaháte ani po palce u nohou…..

sezbrisko
sezbrisko
13 dní
Reply to  Marie

Ale víte, že ta paní se s uvedenými pány nechtěla ani v nejmenším poměřovat. Kokám, že nemáte rozum ani co by se za nehet vešlo.

Pavel Čech
Pavel Čech
13 dní

Aby senátor předešel Vaší kritice (to víte, má z Vás vítr!), pouze citoval odbornici na slovo vzatou, vedoucí oddělení virologie Národní referenční laboratoře Zdravotního ústavu v Ostravě. Ale je to marný, je to marný, je to marný…

Jana Hustá
Jana Hustá
13 dní

drž raději zobák, kravko

Jana Hustá
Jana Hustá
13 dní

sklapni debile

Jan Hanák
Jan Hanák
12 dní

Tak proč se tím čtením zabýváte když to není podle Vás odborník? Nebo snad čekáte že bude měnit názor 2x denně jako soudruh plukovník a jeho tým?

Demon1
Demon1
13 dní

Bohužel, nározy rozumných lidí nikoho nezajímají.

Furt jen cpou toho magora Flegra a jiná pochybná individua. Lidi by měli procitnout a hromadně se na vládní šikanu vysrat a vyjít do ulic, když to bude nutné

sezbrisko
sezbrisko
13 dní
Reply to  Demon1

No, to, kdo je rozumný a kdo ne, tak bych silně pochyboval, že jím jste právě Vy. Tomu, jak Vy říkáte, “magorovi” prozatím všechny prognózy vycházejí. To Vy jste omezený, když o takovém odborníkovi jako je prof. Flegr, se takto vyjadřujete.
Vezměte si jako příklad nějakou jinou infekční nemoc, třeba žloutenku. To se taky na všechno vy.se.re.te a vyjdete žlutý do ulic?? Asi ne, protože po vyléčení by Vás s největší pravděpodobností zavřeli do blázince.
Jenže u COVIDu nejste žlutý, takže Vás nikdo na ulici za blázna nepovažuje. Vy jste šikanista svým bezohledným jednáním.

Jana Hustá
Jana Hustá
13 dní
Reply to  sezbrisko

raději už tady nic nepiš… jsi blbec

Demon2
Demon2
12 dní
Reply to  Demon1

Pane, Vy jste vůl😄😄😄

Miki
Miki
13 dní

Mne by zajímalo,
jak se do testování promítá motivace a zisky laboratoří, které vlastní Babiš.
A dále, jak se využívají kapacity českých výrobců ochranných pomůcek. Poměr dovozu z Číny a českou výrobou.
Obavám se, že nouzový stav slouží hlavně kšeftům pro Babiše a Zemana, který se chce zavděčit Číně i když není za co – všechno jsme si zaplatili, akorát tu čínskou chřipku nám dali zadarmo.
Problém je v tom, že dnes už není komu věřit, každý odborník říká něco jiného, ale ty Babišovi a Zemanovi kšefty, z toho čouhají jako sláma z bot.

Jiří
Jiří
9 dní
Reply to  Miki

Raději si zaplať doučování jazyka českého

Minka K.
Minka K.
15 dní

Vážený pane profesore, proboha už mlčte, dva z mých opravdu dobrých přátel se doslova udusili “s kovidem” na JIP. Přes obrovské nasazení všech zdravotníků! Nedělejte sám sobě ostudu, že se nedokážete ovládnout a musíte se za každou cenu prezentovat. Je to politika, že?
Věřit Vám to budu, až půjdete a odloužíte celý týden na “chřipečkové” JIP. U těch nejhorších pacientů!

Dus Dus
Dus Dus
13 dní
Reply to  Minka K.

Pokud čtu článek dobře, tak se pan Profesor vyjádřil hlavně k “pacientům” kteří mají pozitivitu na covid a nemají žádné příznaky. Takže bych do toho politiku netahal….

Demon1
Demon1
13 dní
Reply to  Minka K.

koho zajímají nějací 2 chcípáci?! Kvůli pář zebrákům dojebeme statisíce lidí, to je fakt logika.

Chcípáci, ať zdechnou, normální člověk ani neví, že to má. Selekce je výborná věc

sezbrisko
sezbrisko
13 dní
Reply to  Demon1

Tebe, Ty demente by měli dát do izolace i bez příznaků COVIDu. Měl by sis alespoň přečíst články lidí, kteří to prodělali. Jen se nepohoršuj, ta selekce si nikoho nevybírá. Každý je pro ni “potenciální zákazník”, tzn. já, i Ty i chcípáci. Chápeš i Ty můžeš na druhý břeh, jako kdokoliv jiný.

Eksx
Eksx
13 dní
Reply to  Demon1

Souhlas se “sezbrisko”. Náhoda je blbec a i zdraví jedinci mohou umřít. U nás ve městě umřela 15cti letá holka.

Radovan
Radovan
13 dní
Reply to  Minka K.

Husa také upálili za pravdu díky lidské blbosti věřící, že jde o skutečnou pandemii antikristů…

Lada
13 dní
Reply to  Minka K.

Plně s Vámi souhlasím,měůi už být sticha a věnovat se svému.

Jana Hustá
Jana Hustá
13 dní
Reply to  Lada

buď zticha ty, blbko

Jana
Jana
11 dní
Reply to  Jana Hustá

Moc prosím, lidi vzpamatujte se. Chybí nám pokora a slušnost – tedy některým, že? Tato situace není politická, není pro Babišovská. Co to pořád plácáte, to chcete toho člověka úplně zdeptat, co Vám tak špatného udělal osobně Vám? Tady jde o životy lidí, o obrovské úsilí zdravotníků (také lidí) v nemocnicích a o budoucnost našich dětí, tak přestaňte vyšilovat a nasaďte si roušku. Mějte ohled k těm, co mají jiný názor než vy!!