Drahá elektřina a plyn jsou důsledkem nesprávné strategie, míní bývalý guvernér ČNB

Asi leckoho napadlo, co se to vlastně v současné době děje. Zničehonic začaly růst ceny elektřiny a plynu do extrémních úrovní a zodpovědní lidé dělají, jakoby se vlastně vůbec nic nedělo. Neustále se dozvídáme, že se o řešení jedná, ale je to velmi složité. Tu a tam upadne nějaký drobek, který vůbec nic neřeší.

Sklízíme trpké plody

Člověk může skoro až nabýt pocitu, že jde o součást nějakého plánu a s tímto se tak nějak počítalo. Málokdo to však takto naplno řekne. Na Twitteru se k tomu však vyjádřil dokonce i bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer.

Podle něj skutečně neexistuje žádné řešení současného nárůstu cen energií v Evropě. Důvodem je především to, že nárůst ceny je ve skutečnosti plánem, jak snížit emise oxidu uhličitého.

Teď v podstatě jen sklízíme plody tohoto plánu. Celé roky byl totiž energetický sektor záměrně podinvestovaný. Shora se tlačilo na to, aby se do starých zdrojů, na kterých jsme přitom pořád závislí, vůbec neinvestovali. Dokonce třeba i banky na to přestaly půjčovat. Poptávka ve skutečnosti zůstala stejná a tolik vzývané obnovitelné zdroje příliš velkou hitparádu také neudělaly.

Foto: Shutterstock

Vlastně to tak mělo být

Dopadlo to tedy, jak to dopadlo. Dle Singera je to ale z hlediska vize představitelů Evropské unie správně. Lidé si totiž mají zvyknout, že nebudou tolik jezdit v autě a doma budou mít větší zimu.

Z toho důvodu těžko můžeme očekávat nějaké řešení, když to významná část těch, kteří by to řešit měli, vlastně vidí pozitivně. Aktuálně tak neprobíhá nic jiného než alespoň trochu řízený dopad na obyvatelstvo, které se s tím však nějakým způsobem stejně bude muset vyrovnat.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vlapu
Vlapu
1 rok

No,asi takhle miliardy budou držkou rýt zemi aby 1 miliarda která svou nenažranou držkou ničí planetu Zemi dál žila v ráji.Nasrat!

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Vlapu

Ať si miliardy rejou držkou v zemi, když dělají kulový a znečišťují mnohem víc než ta miliarda!

Luboš
Luboš
1 rok
Reply to  Vlapu

Přesně tak. Stoprocentní souhlas..

Monika
Monika
1 rok

Vše odhlasim a kupují kamna,mám les drvi je dost!

Josefina
Josefina
1 rok
Reply to  Monika

Jasně,uděláme to všichni!!A kapitalisti utřou pusu a budou nám všem přát štěstí..ironie..

Pavel
Pavel
1 rok

Tak proč se na to dpč nevykašlem a nedáme brexit???!!! A ta demonstrace nedávno? Dyk to bylo k ničemu! A ještě ke všemu ten, co to pořádal si na tom pěkně nahrabal a teď se směje jak jsou lidi blbý!!!

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Pavel

My jsme Británie?

Demonstrovalo pár lidí. Proti Babišovi jich bylo 7x víc a stejně ŇEODSTÚPIL!

Josefina
Josefina
1 rok
Reply to  Pavel

Kapitalismus,když ho neuvážem na řetěz nás sežere..on je totiž všude,a můžeme ho porazit jedině všichni dohromady.Rozděl a panuj proti V jednotě je síla…bohatí se vždy umějí spojit,bohužel ti dole to nějak nezvládají, nechají se oblbnout meistreamu..

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Josefina

Chudí chtějí vždy krást a obrat o všechno i ty nejbližší. V tom bude hlavní problém.

Můžete si založit družstevní záložnu, výrobní družstvo, akciovku a spoustu dalších, ale vždy se v té vaší partě nenažrané najde dobrák z lidu, který vám to hezky vytuneluje.

rusija . Havel
rusija . Havel
1 rok

Kapitalismus zdržováni zdražovani zdražovani

Josefina
Josefina
1 rok
Reply to  rusija . Havel

Přesně tak,kapitalismus nezná bratra..klaníme se zlatému teleti peněz..

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Josefina

Socialismus je způsob jak udělat chudáky ze všech. Venezuela, RVHP, CCCP, Afrika, Kuba…

Nějak jsou mezi těmi rovnými vždy i rovnější.

Last edited 1 rok by Xavier