Výplaty lidem rychle stoupají. Vysoké ceny ale působí problémy

Zatímco dříve si lidé mohli oprávněně stěžovat, že mzdy nerostou příliš rychle, v posledních letech je spíše opak pravdou. Průměrné platy doslova vystřelily. Vlastně ještě nedávno byl průměrný plat 30 tisíc korun, ovšem dnes už atakuje částku 50 tisíc korun měsíčně. Konkrétně činí 49 166 Kč, jak uvádí server Profesia.

Rekordní růst platů, ale kupní síla padá

Jde o číslo za první pololetí tohoto roku, které oproti stejnému období roku loňského vzrostlo o sedm procent. To se zdá být mnoho, ale není, protože inflace dosahuje téměř 18 %. I s poměrně rychlým růstem platů tak lidé ztrácejí reálnou kupní sílu, a to velmi rychlým tempem. Reálné příjmy v tomto období tedy poklesly přibližně o jedenáct procent, a to je hodně.

To je ale pouze část příběhu. Lidé, kterým se daří držet kolem hladiny průměrné mzdy, mohou být vlastně docela spokojení. Aktuálně sice trochu ztrácejí, ovšem mají vyhlídku, že to zase doženou. Hlavně, když se drží s trendem.

Bohužel ale existuje i značná část těch, kteří na průměrnou mzdu nedosáhnou. Ve skutečnosti je jich většina, protože průměr zkreslují velmi vysoké příjmy, které má sice jen poměrně málo vyvolených, ale které jsou často tak horentní, že dosahují mnohonásobků mzdy ostatních. Někteří lidé jsou schopni vydělávat třeba 500 tisíc měsíčně, ale i více.

Foto: Shutterstock

Zdražování nutí vydělávat více

Do velmi problematické situace se každopádně dostávají lidé, kteří nedosahují na průměrnou mzdu a plat se jim navíc nijak zvlášť nezvyšuje. Ti se v důsledku současného zdražování mohou dostat do velmi zapeklité situace.

Ostatně, už se ozývají hlasy lidí, kteří mají problém vyjít se 40 tisíci korunami měsíčně. Pokud mají zaplatit hypotéku, drahé energie, potraviny a další potřebné výdaje, často už se jim nedostává prostředků. Ukazuje se tak, že oněch 50 tisíc dnes není jen průměrná mzda, ale také peníze, které dnes člověk potřebuje na život.

Lidé, kteří na takový plat nedosáhnou, mají několik možností. Mohou zkusit požádat zaměstnavatele, aby jim plat zvýšil, protože okolnosti to vyžadují. Pokud jim to neprojde, měli by se poohlédnout po jiné práci, kde je ocení adekvátněji. Méně kvalifikovaní jedinci si potom mohou k hlavnímu pracovnímu poměru najít také nějakou tu brigádu, aby složité období překlenuli.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
152 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Láďa
Láďa
1 rok

Ty blaho kolik lidí co to čte má 50tis měsíčně a kolik lidí teď dostane přidáno když firma bude platit raketu za plyn elektriku a phm….

Miroslav
Miroslav
1 rok

Jsem postižený, mám invalidní důchod a na částečný úvazek rozvoz tiskovin, na jinou práci nemám šanci, dohromady mám tak 12k měsíčně a ani to všechno neutratim. Ano, mám dům po rodičích, ano, neživím rodinu, ale stejně… Kdyby lidí uvažovali, co opravdu potřebují, a neplýtvali jen aby si dokazovali, že na to mají, tak by v pohodě vyšli i s polovinou toho, co mají…

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Miroslav

Lidem jako jste vy fandím. Opravdu. Jste jeden z mála. Přesně to co popisujete, způsobuje nedostatek ve všech sociálních skupinách. Neskromnost, nenažranost, arogance a lenost. Všimněte si jak se tady zvedla četnost příspěvků, věční stežovatelé mají totiž po dovolené!

Lada
Lada
1 rok
Reply to  Jan

Nevím jak na tom jste vy s neskromností, nenažraností a leností, ale arogance z vašeho příspěvku přímo čiší!

Rsedenka
Rsedenka
1 rok

Mě by zajímalo kde na to chodí když můj plat je poloviční co píšou ubohé..

Radomír
1 rok

To měli na mysli kvartální plat ? 😂

Michal
Michal
1 rok

Píšou o stejném státu ve kterém se zrovna nacházím?

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Michal

Odkud jste, že jsou tyto částky pro vás tak neuvěřitelné?

Pavel
Pavel
1 rok

Jasně. A podřadnou práci bude dělat kdo!!!

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Pavel

Nemějte starost, kdo ji dělá ve vyspělých zemích? Robotizace je v pokročilém stádiu a pořád máme nekvalifikované cizince, včetně Ukrajinců.

Vojtěch
Vojtěch
1 rok
Reply to  Pavel

Zajímalo by mě, co je podle Vás pořádná práce?

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Vojtěch

Lopata, sbíječka, hovnocuc 😀 a my ostatní jsme jen líná chátra.

Rudy
Rudy
1 rok

To okoli Aše-Hranice,tam prumer je 11500,a to se vyplati

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Rudy

Takovou mzdu můžete dostat jedině na zkrácený úvazek, jiné možnosti jsou protizákonné!!!

Do Německa to asi máte daleko?

Buk
Buk
1 rok

Pracuji v Praze ve výrobě pro letecký průmysl… Mám třicet a víc ani fň.
Nikoho s padesáti ani neznám 😀

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Buk

Tak umíte málo. Znám firmy v jednom areálu a lidé z jedné berou málo, ve druhé o 5 metrů vedle, berou více. Nechtějí jít o 5 metrů dál, asi jim vyhovuje to, co mají. Kdo za to může?

Lada
Lada
1 rok
Reply to  Jan

Jak se tak dívám , tak sem se nemýlil. S takovému řečma jdi někam. Asi nevíš jak to chodi

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Lada

Chodí to tak, že odvedu práci a dostanu mzdu. Není mzda, nebude práce. Mzda nepokryje náklady, najdu si jinou práci, nejsem otrok. Vy možná jste, to je váš problém.

Nejsme soudruzi, netykat.

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Jan

Já Vám gratuluji,všude jste byl,vše znáte,všemu rozumíte,vše umíte a kdy jste nebyl tam se určitě chystate !Pan bude zhrejme v důchodu,nebo se neživí rukama,jinak by taková moudrá nemohl šířit nadzvukovou rychlosti!! I tací brouci pytlci i jsou mezi námi co otravují vzduch druhym!Sedí na netu a číhají .

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Monika

Pán není v důchodu a neživí se rukama, ačkoliv by mohl, protože smyslem jeho práce je vydělat si na obživu a ne dokazovat v hospodě jak je drsnej, zatímco musí žrát trávu a bydlet pod mostem!

Jana
Jana
1 rok
Reply to  Buk

přesně.

Petra
Petra
1 rok

Bavit se o průměrné mzdě je výsměch normálním lidem. Radši kdybyste se zabývali mediánem.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Petra

Jenže medián je taky značně vzdálený tomu, co zde popisují věční stežovatelé z SPD. Co si s tím pomůžete, když se někomu nechce makat? Mimochodem, dva lidé s mediánem se v pohodě uživí v Praze v nájmu i s dětmi a rozhodně nebudou živořit. Takových znám dost.

Kkk
Kkk
1 rok
Reply to  Jan

Co melete o SPD? Jistě jste volič vládní pětikolky která nynější stav způsobila.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Kkk

A další pětikolka, co ta vaše tříkolka s Babišem? Volite je a pořád máte hluboko do kapsy, kde je problém?

Kkk
Kkk
1 rok
Reply to  Jan

SPD,Babiš schází Putin.Problém má jedno radikální řešení po vzoru VFR, až většina bude zahnána do kouta a uvědomí si že už nemohou o nic přijít než o život a tzv. demokratický systém je jen nástroj na jejich likvidaci.

Lucky
Lucky
1 rok
Reply to  Kkk

Do vašeho jména si vložte písmeno O pak ještě O a nakonec k nahraďte písmenem T a víme s kým máme tu čest: -)

Last edited 1 rok by Lucky
Kkk
Kkk
1 rok
Reply to  Lucky

Na víc se nemůžete ?Dost ubohé,ale víme s kým máme tu čest:-)

Vlapu
Vlapu
1 rok

Já beru 10 000,- euro.Takže jsem v poho.

Karel
Karel
1 rok
Reply to  Vlapu

Za to bych nevstával z postele takový drobný

Tadze
Tadze
1 rok
Reply to  Vlapu

Co ve dvoře a v Trutnově děláme špatně tady lidi dělají za 15k měsíčně někteří a vážně jinde je nevezmou takže co mají dělat?

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Tadze

Dělníci? Já v nabídkách práce vidím přípravář 26-38, operátor gumárenské vyroby 32-38, referent logistiky 35-42, pečovatelka 22-26, nástrojař 45-55, všeobecná sestra hospic 28-35, prodejna T-Mobile prodejce 27-30, obsluha lisů 25-28, seřizovač lisů 32-40, většinou je k tomu náborový příspěvek. Já tam nevidím 15k! Jako sorry, ale pokud dělník není ochoten dojíždět z Trutnova do Adršpachu za 32-40, tak ať reje držkou v zemi. U nás se běžně dojíždí 30-70km a to každý den, když to je na full time a lidé z německého a rakouského příhraničí běžně pracují v Německu a Rakousku, když je tady platí špatně. Máme EU a… Číst vice »

Lukas
Lukas
1 rok
Reply to  Jan

Tvl co Vy jste za lojzu 😂😂 Růžové brejle na nose a reakce z patra 👏👍 Realita je ale jiná.. Osobně jsem v klidu 12let dělám 300km od bydliště a dojíždím každý týden, ale nejsem takovej narcis abych si nepřiznal že situace je v našem státě taková ,že hodně lidí prostě za tu minimální mzdu dělá a prostě nemá jinou možnost. Ano jednodušší je tady vypotit pár čísel a myslet si že lidé nechtějí pracovat.. Lide kteří nevidí užší souvislosti budou vždy jen “chytře” kafrat a cítit se jako že jsou něco více.. Popravdě? Jsou to pouze odpadky 😉 PS:… Číst vice »

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Lukas

Mám to velmi podobně, ale s nízkopříjmovými mám bohaté zkušenosti, proto vidím problém zásadně na jejich straně. Ta Evropa vám právě dává možnost pracovat remote v Německu za zdejší náklady, to většina nedokáže pochopit. Nabídky vyšších mezd jsou, ale zdejší stežovatelé mají problém s dojížděním i do vedlejší vesnice.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Lukas

Navíc mi dost vadí když někdo lže, že potraviny zdražují o stovky procent a z čeho má chudák žít a já zrovna vykládám z tašek týdenní nákup a vidím že to není pravda. Neumí hospodařit, volí různé komouše a ještě k tomu pořád lžou!

Martin
Martin
1 rok
Reply to  Jan

A kde máte těch 50 tisíc ,nemelte hovna… Ty platy jsou ve většině případů i s příplatky ….🙄 To znamená ,že vám je nemusí dat … Základ je tak kolem 30 průměrný…

Last edited 1 rok by Martin
Jan
Jan
1 rok
Reply to  Martin

V Praze a nemám plat, ale mzdu a mám podstatně víc. Přesčasy nemám. Už jsem nahoře psal jaké jsou nástupní mzdy v Trutnově, neumíte číst? Vy si nedokážete ani najít aktuální nabídky práce? WTF?

Koho zajímá že se necháte okrádat v nějaké montovně a ještě si v tom libujete?

Vlastně člověku který má plnou hubu hoven, bych víc než minimalku nedal.

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Jan

No je vidět že jsi ke všemu přišel zcela bez námahy. Pak se ti tu kecá. Člověk co doopravdy něco dokázal a vymakal se k slušnému výdělku, tak ten se v této diskuzi neobjeví. Sám nedosahuji 50tis, ale jsem spokojen. To jak píšeš že v Praze znáš spoustu lidí, jak se mají slušně….No jako jo, znám jich taky hodně, mají se ve dvou v pronájmu dobře, ale chlapi jsou na nervy, jelikož vždy když přijde čas, aby šla ženská na mateřskou, tak už jsou v pořádné bídě po dobu tří let. A že by bral 50tis, no proč ne, když… Číst vice »

Last edited 1 rok by Tomáš
Jan
Jan
1 rok
Reply to  Tomáš

Jo, zcela bez námahy, zásadní změnou oboru uprostřed kariéry a za vlastní peníze.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Martin

Jinak konkrétně dělníci ve Škoda Auto to maji následovně:

https://www.lidovky.cz/byznys/skoda-vyplatila-slibene-bonusy-krizi-navzdory-odmenu-ve-vysi-80-tisic-dostali-vsichni-zamestnanci.A200511_183217_ln-auto_vag

Další roky si zvládnete najít sám. Tohle bylo už v roce 2020, takže vás někdo parádně okrádá, nebo nic neumite. Asi vám někdo prezentuje nějakou alternativní realitu, protože tohle je realita pro cca 2 miliony lidí v ČR. Už to tady někdo rozepisoval podrobněji v posledním týdnu, dohledejte si to.

Martina
Martina
1 rok
Reply to  Jan

Můj bývalý manžel dělá ve Škodě, takže to vím taky. Myslíte si, že každá firma je tak velká, že může dávat takové mzdy? Navíc každý tam dělat nemůže, Škoda není nafukovací, to za prvé a za druhé, ono může dojít i na tu Škodu, vím, že tam mají potíže s dodavateli i s odbytem. Navíc při zdražování energií, paliva a plynu brzy spousta firem buď zkrachuje nebo bude mít problémy.
Jste totální vůl.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Martina

Neříkám že tam může pracovat každý a děkuji za potvrzení reálného stavu mezd ve firmách, kde není otrokářství.

Zajímavé je, že pro spoustu lidí jsem tady lhář a najednou mé informace potvrdíte vy (z vlastní zkušenosti), takže asi nelžu a lžou a fabulují oni.

Oponenti nejsou schopni pochopit, že nemusí být otroky, ale musí proto něco udělat a oni si na svůj komfort sáhnout nenechají. Například se nepřestěhují. Je to jejich volba, jejich priorita, tak ať si nestěžují.

Slušně to asi nejde, nevadí, je to vaše vizitka.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Martin

Platy jsou ve státním sektoru!!! V soukromém máte MZDY!

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Martin

Psal to JirkaK pod jiným článkem:

V prvném čtvrtletí 2022 bylo 4350 tisíc zaměstnaců, 80 procent z nich mělo hrubý plat do cca 60500 korun, tzn existuje tu 20%, tzn 870 tisíc zaměstnanců pobírajících hrubý plat minimálně 60500 nebo vyšší, to je poměrně dost. Ano průměr je nějakých 38, medián 31. Ale tvrdit že 870 tisíc zaměstnaců s platy nad 60500 korun jsou “velkomožní podnikatelé”, kterých je mimochodem další téměř milion.

Petra
Petra
1 rok
Reply to  Jan

Všichni nemohou pracovat za vyšší mzdu. Víte, co by se stalo, kdyby tu všichni lidé chtěli přidat nebo odjeli za prací jinam?

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Petra

Tak ať žerou trávu, jejich volba!

Někdo tady psal že nebudou popeláři a řidiči sanitek, ale přiznejme si, ve Švýcarsku, Německu, Rakousku, Singapuru, Taiwanu a spoustě dalších tento problém nemají, takže co sakra řešíte? Nechte podřadnou práci strojům a cizincům.

Petr
Petr
1 rok
Reply to  Jan

Já tam zase až na jednu pozici nevidím těch 50k 😀 kdo teda dělá ten průměr:D

Last edited 1 rok by Petr
Jan
Jan
1 rok
Reply to  Petr

Programátoři, vývojáři, odborníci z leteckého průmyslu, vývoj nanotechnologií, vývoj procesorů, vývoj v oblasti optiky, elektronová mikroskopie, lékaři, IT a občas i dělníci ve škodovce 😀 prostě všechno zlodějské a flákačské profese, jak by řekl volič ANO/SPD/KSČM. Mimochodem, takových lidí je v ČR opravdu hodně! Pro zajímavost, IT a inženýři z vývoje jsou většinou placeni ze zahraničí a pracují na dálku, takže zdejšího voliče levice nijak neokrádají a spousta z nich umí i manuální profese, proto jsou na západě tak vyhledávaní 😉 Lopatou se dnes už vydělávat nedá.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Petr

Zkuste na jobs.cz zadat Java developer a nastavte si filtr mzdy na 130-200tis 😉

Pro Intel taky nepůjdete makat za českou minimalku.

Kateřina
Kateřina
1 rok
Reply to  Vlapu

Ty zrovna.

Miroslav
Miroslav
1 rok
Reply to  Vlapu

Já taky o něco více a nechlubim se více 😃

1 2 3 6