Psi a kočky nejsou chráněni před parazity a celou řadou nemocí. Jaké to jsou?

Loading...

Nebezpečné nemoci u zvířat přenášejí zejména klíšťata, komáři a další bodavý hmyz. Psi a kočky často nejsou chráněni před parazity. Které nemoci jsou nejčastější a na co si dát pozor?

Nejnebezpečnější jsou asi klíšťata. K přenosu nebezpečných onemocnění dochází okamžitě nebo po pár hodinách po přisátí na lidi i zvířata. Proto je dobré používat proti savému a bodavému hmyzu repelentními přípravky.

Lymská borelióza

Infikované klíště přenáší do těla bakterie Borrelia burgdorferi slinami. Lymskou boreliózu provází letargie, horečky a kolísání teploty, otoky lymfatických uzlin, chronický zánět kloubů, špatná funkce končetin, srdeční obtíže a zánět mozkových blan. Projevy se mohou objevit klidně až i pár let po nákaze. Následkem je artritida a poškození centrálního nervového systému, srdce, ledvin i jater.

Anaplazmóza

Anaplazmóza je u nás nejrozšířenější bakteriální onemocnění přenášené klíšťaty ohrožující lidi i domácí zvířata. U nás ji má až 26 % psů. Klíště sající krev nakaženého zvířete, které se přemístí na člověka, postihuje bílé krvinky. Příznakem je horečka, anémie, hubnutí a deprese.

Babezióza

Babeziózu přenáší jednobuněčný parazit Babesia už i u nás. Klíšťata infikují červené krvinky u psů i koček. U lidí se projevuje nechutenství, horečky, zvracení, hubnutí a zánět sliznice v ústech s vředy.

Dirofilarióza

Dirofilarióza je srdeční a podkožní červivost přenášená komáry. Parazit se ve vývojovém stadiu nachází v srdci a v plicních arteriích, dospělí jedinci v podkoží. Projevuje se svěděním a zarudnutím kůže. Nebezpečné onemocnění má nezvratné následky. Objevuje se i u nás a ohrožuje zvířata i lidi.

Ehrlichióza

Mezi bakteriální onemocnění přenášené klíšťaty patří ehrlichióza způsobující poruchy dýchání, nervové poruchy, otoky končetin a šourku. Díky migraci se objevuje i u nás.

Leishmanióza

Leishmaniózu přenáší malí komáři rodu phlebotomus neboli koutule už i u nás. Onemocnění je nebezpečné a často se roky neprojevuje. Až choroba vypukne, u lidí zasahuje kůži i vnitřní orgány a těžce se léčí. U zvířat se projevuje také postižením kůže a očí, hubnutím a zvýšeným růstem drápů.

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Komentujte

avatar
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na