Půl roku nebudete muset utírat prach. Potřete nábytek touhle běžnou věcí a ona ho bude sama odpuzovat

Někomu se v bytě práší méně, někomu více, ale jedno je jasné – každý musí čas od času prach utřít. A pokud se řadíte mezi ty „postižené“, které zaprášený nábytek nesnesou, možná oceníte vychytávku, která koluje TikTokem. Nejprve je ovšem třeba dokonale poznat svého nepřítele.

Zajímavosti o prachu

Běžná domácnost ročně vyprodukuje až 18 kg prachu. Prach, se kterým se potýkáme v našich domovech, se skládá z pylu, srsti, oděvních vláken, roztočů, zdechlin roztočů a trusu roztočů. Jsou v něm obsaženy také zbytky naší odumřelé kůže. Průměrný člověk týdně obmění asi 9 g kůže, což naštěstí není tak hrozné, nicméně doma to mít nechceme, že.

Prach mnohem více miluje poletování ve vzduchu než posedávání na nábytku. Dovede ve vzduchu létat až 5 dní a za tu dobu spouštět alergické a respirační reakce. Na prach sám o sobě lidé alergičtí nejsou, na některé látky, které prach obsahuje, ano.

Pár věcí však pozitivních je. Vzhledem k faktu, že většina atmosférického prachu pochází z africké Sahary, můžeme se cítit i u sebe doma exoticky. A díky prachu si můžeme užívat nezapomenutelné západy a východy slunce. Prach v atmosféře totiž pohlcuje modré a zelené světlo kolem Slunce, proto když je Slunce nízko, vidíme jen odstíny oranžové, červené a žluté.

Dnes se s prachem díky prachovkám, hadříkům a vysavačům popereme celkem snadno, ale v minulosti to naši předci tak snadné neměli. První vysavač byl tažen koňmi, stál před domem a byl poháněn benzínem. Až od roku 1901 začaly vznikat vysavače, které jsou vhodné pro užití v běžné domácnosti.

Foto: Shutterstock

Zajděte si pro aviváž

Budete se divit, ale pokud chcete, aby se vašim povrchům prach na nějakou dobu vyhnul, pomůže vám aviváž. Nalijte trochu aviváže do teplé vody, smíchejte, vezměte si hadřík a otřete veškeré povrchy v domácnosti. Nejen, že váš byt bude vonět jako čerstvě vyprané prádlo, ale také si můžete užívat delší čas bez otravného prachu. Aviváž eliminuje statickou elektřinu, a tím brání rychlému usazování prachu.  

K čemu ještě v domácnosti použít aviváž?

Aviváží můžete klidně vyčistit i koupelnu, bojuje proti prachu i vodnímu kameni, a navíc zajistí lesk. Pomůže také s mytím oken. Když zředíte 100 ml aviváže s 2 l vody, získáte roztok, kterým snadno vyleštíte všechna okna i skleněné povrchy.

Také kartáče a hřebeny můžete nechat přes noc v roztoku smíchaném z 40 ml aviváže a 1,5 l vody. Pak je ráno ještě umyjete, a budou jako nové.  

A když se vám zasekne zip, zkuste kápnout kapku aviváže na zip. Dokáže zázraky.  

Foto: Shutterstock, zdroj: tiktok.com, cleaning-hacks.sharkclean.co.uk, living.iprima.cz

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments