Tohle vám výrobci raději zatají. Jak úplně jednoduše vrátit záclonám starý vzhled a ještě prodloužit životnost

Jen málokdo si může dovolit nemít na oknech záclony. Kromě toho, že náš domov zútulňují a dokáží krásně doladit interiér, plní i stínící funkci. Díky záclonám nám totiž sousedé z protějších oken nevidí takzvaně až do talíře.

Nejčastěji jsou naše záclony bílé. Bílé a průsvitné, aby propouštěly do místnosti co nejvíce světla. A právě tato jejich čistá bělost může časem zešednout. Je to kvůli nešetrnému praní, tabákovému kouři, prachu, svíčkám a v kuchyni i kvůli mastnotě. Někdy záclony zešednou i díky necitlivému bělení. Bohužel pak působí špinavě, i kdybychom je právě vytáhli z pračky.

Perte na 30, ždímejte na 400

S přicházejícím jarem se mnoho z nás chystá na úklid, ke kterému praní záclon neodmyslitelně patří. Jak si s tím ale poradit co nejšetrněji, aby v nás pohled na ně nevzbuzoval rozladění? A také, aby nám vydržely v dobré kondici co nejdéle?

Dnes už asi nikdo nepere záclony v ruce. Pračku proto naplňte maximálně z poloviny, ať má tkanina dostatek prostoru a neláme se. Zvolte prací program na jemné prádlo s maximálně 30 °C, odpovídající prací gel a jemné ždímání. Postačí 400 otáček tak, aby ze záclon už nekapala voda, ale přitom byly dostatečně vlhké. Nikdy záclony nesušte v sušičce. Mohla by jim nevratně poškodit a polámat vlákna.

Foto: Shutterstock

Bělte záclony jako naše babičky

Jak vrátíte záclonám ztracenou sněhovou bělost? Vyzkoušejte některý z triků našich babiček. Bez zbytečné chemie doslova za pár korun.

Vyzkoušejte skořápky z vajec nebo acylpyrin

Věděli jste, že i vaječné skořápky mají bělicí účinky? Vyzkoušejte je. Vymyté rozdrcené skořápky ze 3 vajec vložte do sáčku na jemné prádlo a dejte prát do pračky spolu se záclonami.

Nebo namočte záclony přes noc do vany, ve které jste rozpustili 10 lžic soli v asi 10l vody. Ráno je potom vyperte v pračce jako obvykle. Stejný bělicí účinek získáte, necháte-li záclony přes noc odmáčet ve vodě s 10 rozpuštěnými tabletami acylpyrinu nebo 1 dcl octa. Sůl nahradí i 1-2 sáčky jedlé sody nebo prášku do pečiva. Ve všech případech potom záclony vyperte šetrně v pračce a jemně vyždímejte.

Nesušit a nežehlit

Vyždímané záclony nesušte, nežehlete, ale rovnou je pověste do oken. Krásně se svou vlastní tíhou vypnou a ještě vám provoní byt.

Možná jste četli rady, že nemáte záclony ždímat, ale okapané je nechat proschnout natažené na froté ručnících na podlaze. Tenhle způsob si ale jen těžko lze představit u záclon z obývacího pokoje, sahajícím od stropu až po podlahu. Je-li ale vaše záclona spíše záclonkou, klidně to vyzkoušejte.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments