Působivý krátký film z čínského města duchů Wuhanu

Profesionální snímek Wuhan: The Long Night (Wuhan: Dlouhá noc) je velmi působivou sondou do fungování města, které se jednoduše zastavilo. Právě zde totiž podle všeho propukla epidemie koronaviru Covid-19 a čínské úřady se město rozhodly raději kompletně uzavřít. Dosud nikdy nebylo pod karanténu umístěno tak velké lidské sídlo. Ve Wuhanu totiž podle oficiálních údajů žije 11 milionů lidí, reálně však pravděpodobně ještě o několik milionů více.

Svým způsobem náhodou se ve Wuhanu ocitl také čínský filmař Lan Bo. Ten sem přijel spolu se štábem natáčet celovečerní film, aniž by měl o nějakém koronaviru vůbec tušení. Jenže kompletní uzavření města 23. ledna mu udělalo čáru přes rozpočet. Kromě toho, že tvůrci filmu zůstali uvěznění ve městě, nemohli z pochopitelných důvodů ani pokračovat v plánovaném natáčení.

Mimo jiné proto, aby si ukrátili dlouhou chvíli, ale také proto, aby zachytili jedinečné momenty zastaveného města, rozhodli se plány přehodnotit a zaznamenat vše, co kolem sebe uvidí. Výsledkem je právě pětiminutový dokument Wuhan: The Long Night.

Pokud jste si dosud nedovedli představit, jak taková karanténa obřího města může vypadat, z tohoto videa si uděláte poměrně přesný obrázek. Ulice jsou vylidněné, na každém rohu je nějaká blokáda, obvykle zabraňující ve využívání tepen města, jako je most nebo tunel pod řekou. Aut po širokých silnicích jezdí pomálu.

Ostatně, podívejte se na celý film sami.

Foto: snímek z filmu Wuhan: The Long Night

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments