Pustí i ty nejzažranější skvrny. Stačí použít fígl s mikrovlnkou

Utěrky jsou v kuchyni hodně používané a patří tak k věcem, které se nejsnáze ušpiní. Používáme je nejen na utírání nádobí, ale občas s nimi setřeme stůl nebo rozlitou tekutinu. Z toho důvodu na nich ulpívá špína a skvrny od různých jídel a nápojů. Některé vypadají skutečně nevypratelně. A pokud je dáte prát, opravdu se jich skvrny jen tak nepustí. Možná je čas vyzkoušet fígl s mikrovlnnou troubou.

Bude vám stačit mikrovlnka, mýdlo a plastový sáček

Utěrku, která se vám nedaří vyprat, ponořte do vody a důkladně vyždímejte. Tak, aby byla pouze vlhká a nekapala z ní voda. Pak ji namydlete mýdlem, a vložte do plastového sáčku. Nechte v něm místo, kudy může unikat pára. Pak ji vložte do mikrovlnné trouby a nastavte ji na 700 W na cca 90 vteřin. Jakmile program skončí, utěrku vyjměte. Pozor, pytlík bude horký, je vhodnější použít chňapky. Pak ji opláchněte ve studené vodě a pokud jste vše udělali dobře, skvrny by měly být pryč.

Foto: Shutterstock

Používejte utěrku správně

Nejlepší je samozřejmě se tomuto extrému vyhnout. Pokud ji budete používat pouze na utírání nádobí, a ne jako univerzální hadr, a zároveň ji pravidelně prali, určitě by to nedošlo do stavu, kdy je potřeba tento záchranný postup. Ve chvíli, kdy se vám přece jen povedlo použít utěrku způsobem, na jaký nebyla určená, pak ji dejte prát co nejdříve. Nebo ji minimálně namočte do horké vody a dejte prát s nejbližší várkou prádla.

Jak správně prát utěrky?

Máte utěrky bílé barvy? Ty jen nejlepší prát v pračce na 90 °C. Chcete-li se vyhnout vysokým teplotám, protože jde o neekologické řešení, tak je namočte do horké vody s pracím práškem, dvěma lžícemi jedlé sody a dvěma lžícemi oleje. Utěrky pak stačí propláchnout a dát je vyprat na běžnou teplotu. Ještě ekologičtější variantou je použití žlučového mýdla, které naneste na utěrku a ponecháte ji ve vodě až do chvíle, kdy budete prát. Ať už použijete jakýkoliv způsob, skvrn se zaručeně zbavíte.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments