Řada pacientů po překonání Covidu-19 ztrácí vlasy. Vědci prozradili důvod

Zatímco lékaři a média hrozí dušností, teplotami a bolestí svalů, vědci přicházejí s dalším nepříjemným jevem, který doprovází onemocnění COVID-19. Je jím nadměrná ztráta vlasů, která může u některých způsobit i psychické problémy. Proč se to děje a jaký na to mají názor odborníci?

Ozvalo se několik žen

Lékaři věnovali pozornost hlavně závažným příznakům onemocnění. O tom, že Covid-19 způsobuje ztrátu vlasů promluvilo už několik nakažených žen, které si při běžné denní hygieně všimly, že jim v hřebenu zůstává mnohem více vlasů.

Byly vyděšené, informovaly další osoby na sociálních sítích a vyzývaly k tomu, aby všichni nosili masku, pokud nechtějí dopadnout stejně jako ony.

Informace z Milána

Šlo hlavně o italské město Milano, kde se ženy s problémem potýkaly. Dermatologové, kteří se tímto jevem zabývali, usoudili, že se je na vině hlavně stres, který celé onemocnění doprovází.

Z médií je na občany vysíláno spoustu negativních emocí, převážně strachu a bezmoci. Není divu, že někteří na podobnou situaci reagují tímto způsobem.

Místo viru je na vině psychický stav

Je tedy možné, že ztráta vlasů není přímo spojena s onemocněním Covid-19, jelikož se to lékařům nepodařilo prokázat. Místo toho odhalili, že se pacientům výrazně zhoršuje psychický stav, a to ve chvíli, kdy zjistí, že jsou skutečně nakaženi.

Není tedy vyloučeno, že v budoucnu bude těchto doprovodných jevů přibývat. U žen může přebytek stresu vyvolat například změny v menstruačním cyklu nebo hormonální nerovnováhu.

Relax nejen pro tělo

Lékaři se jasně shodují na tom, že by pacienti měli v karanténě pečovat nejen o svůj fyzický stav, ale také psychický. Tělo reaguje na negativní emoce citlivě a pod jejich vlivem může způsobovat závažnější onemocnění.

Proto radí, aby si pacienti odpočinuli, nežili ve strachu, bezmoci a úzkosti, která může narušit přirozené procesy v těle. 

Foto: Adobe Stock

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments