Vajíčková dieta je novým hitem. Skrývá však nemalá rizika

Jste milovníkem vajíček a umíte si je v kuchyni i na talíři představit na všechny způsoby? Vařené na tvrdo, na měkko, v podobě omelety, míchaná, smažená a mnoho dalších.

Pro takové jedince je vajíčková dieta splněným snem. Než se ovšem do podobného procesu pustíte, měli byste znát pár úskalí, která tato volba skrývá. 

Jak dieta funguje

Jde o dva týdny naprosté kontroly jídelníčku a zvýšení pohybové aktivity. Pokud máte vajíčka rádi, tato dieta z nich může udělat noční můru. Po čtrnácti dnech pokrmů převážně z vajec je možné, že se na tuto pochoutku už nebudete chtít dlouho ani podívat.

Dieta počítá s tím, že budete jíst třikrát denně, dost hladovět a tu a tam si ji vejce natvrdo zpestříte třeba zeleninou nebo kvalitním masem. 

Výsledky

Pacienti, kteří se nebáli nové výzvy vajíčkovou dietu vyzkoušeli a nestačili se divit. Skutečně se jim podařilo zhubnout  a mnohdy váha klesla i o úctyhodných deset až patnáct kilogramů. Bohužel se po čase projevily také záporné stránky přílišné konzumace vajec.

Zvýšení cholesterolu v krvi

I když se lékaři už dlouhá léta přou o tom, jaké mají skutečně vejce vliv na cholesterol v těle, výzkum kliniky, která s dietu vyšla na světlo byl jednoznačný. Dle jejich testů totiž opravdu pacienti na vajíčkové dietě měli v krvi mnohem více cholesterolu, než je zdrávo. 

K čemu může vést přebytek cholesterolu 

Dlouhodobý nadbytek cholesterolu v těle je riskantní pro vaše zdraví. Vlivem této látky dochází ke srážlivosti krve, což může mít za následek mrtvici a infarkt. Jedná se o tichého společníka ve vašem těle, o kterém nemusíte nic vědět, dokud nenastane problém. 

Propagátoři diety se sami shodli na tom, že není vhodné zakládat dietu na jedné potravině a raději vytvořit různorodý, pestrý a zdravý jídelníček. Vejce by samozřejmě měla být jeho součástí, ovšem v přirozeném množství.

Foto: Freepik 

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments