Rakovina děložního čípku je opředená nebezpečnými mýty

Rakovina děložního čípku je strašák, proti kterému stále více rodičů očkuje své dospívající dcery. Každým rokem onemocní rakovinou děložního čípku cca 1000 žen, v České republice je nakaženo cca 18 000 žen a až 40 % z nich na rakovinu děložního čípku umírá.

Rakovina děložního čípku – nejčastější mýty o tomto onemocnění

Asi jako úplně o všem kolují i o rakovině děložního čípku určité mýty a nepravdy, kterým spousta lidí slepě věří. Přitom na některé naprosto základní omyly spousta žen zbytečně umírá. Co se říká a není pravda?

Lze se nakazit pouze pohlavním stykem

Mnoho žen věří tomu, že se jich toto onemocnění v žádném případě nemůže týkat, pokud nebudou mít pohlavní styk. Ve skutečnosti za rakovinu děložního čípku může HPV virus, který se přenáší kontaktem kůže v genitální oblasti, což znamená, že k nakažení není nutné mít přímo pohlavní styk.

Očkování je 100% ochrana

Proti rakovině děložního čípku se dá očkovat, čehož využívá stále více rodičů. Účinnost očkování ale není 100 %, jak se mnoho žen domnívá, ale pohybuje se okolo 93 %. Očkování je navíc nutné provést ještě před zahájením sexuálního života, protože se mnoho dívek nakazí už při prvním pohlavním styku.

V ohrožení jsou pouze ženy

Jak jsme zmínili o pár řádků výše, rakovina děložního čípku je způsobena HPV virem, kterým jsou muži přenašečem a kterým zároveň mohou i onemocnět – muži sice neonemocní rakovinou děložního čípku, ale mohou onemocnět genitálními bradavicemi, které jsou rovněž velmi nebezpečné a zároveň nepříjemné.

Před onemocnění ochrání kondom

I tohle je poměrně rozšířený mýtus. Mnoho žen se domnívá, že se jich rakovina děložního čípku čípku netýká, pokud se při sexuálním styku chrání kondomem. Ani kondom ale není úplná jistota.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.