Oblíbený nápoj způsobuje rakovinu, šokovali vědci. Lidé ho pijí ve velkém, a to každý den

Poté, co se ukázalo, že rakovina zůstane velkým problémem i v dalších desetiletích, protože se jí nedaří spolehlivě vyléčit, nastalo období, kdy je třeba hledat faktory, které ji způsobují. Právě na to se teď soustředí mnozí vědci. Souvisí to s tím, že lidé musí za své životy převzít zodpovědnost sami a nespoléhat se na to, že je někdo zachrání.

Prevence je velmi důležitá a její základy zná snad každý. Je nutné se v rámci zdravého životního stylu vyvarovat některých potravin, jež rizika rakoviny dosti významně zvyšují. Bohužel ale ne u všech je taková spojitost patrná na první pohled.

Vědci se teď například zaměřili na to, jaký vliv mají na rakovinu teplé nebo spíše horké nápoje. A zjistili, že poměrně velký. Výzkum publikovaný v časopise International Journal of Cancer uvádí, že dlouhodobá konzumace takovýchto nápojů, jež mohou být považovány dokonce za zdravé, zvyšuje riziko rakoviny jícnu.

Foto: Shutterstock

Poškození skrz teplotu

Čaj, káva nebo maté mohou způsobit rakovinu jícnu, protože v případě konzumace horkého nápoje dochází k poranění sliznice jícnu,” uvádí studie. Také proto je tento typ rakoviny poměrně častý v populacích, kde mají lidé ve zvyku konzumovat horké nápoje.

K tomuto závěru vědci dospěli teprve poté, co vyhodnotili velkou sumu dat ze zemí celého světa, jež zpracovávaly nejrůznější studie s podobným tématem. Už dřívější menší výzkumy totiž tyto souvislosti naznačovaly, a tak se na to vědci podívali z širší perspektivy.

V roce 2020 publikoval časopis European Journal of Cancer Prevention výzkum, ve kterém byly teplé nápoje, v tomto případě hodnoceny jako ty, které mají více než 65°C, označeny jako významný faktor přispívající k rakovině jícnu. Častěji jsou touto nemocí postiženi muži a rizikovým faktorem je rovněž vyšší věk, konkrétně nad 75 let.

Foto: Shutterstock, zdroje: MSKCC, CNN

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

Já nemám ráda horké nápoje ani horké polévky, ale oba dědové a tchán milují horkou polévku a když čaj nebo kafe není téměř vařící, tak jim nechutná – nikdo z nich rakovinu jícnu neměl a nemá – pokud vám věk 81, 88 a 91 připadá nízký, tak nemám co dodat…