Rakovina penisu je sice vzácná, ale existuje. Lze jí předejít častým mytím?

Ačkoli je rakovina penisu v Evropě poměrně vzácným jevem, není se čemu divit, že muže napříč všemi věkovými kategoriemi děsí. Rakovina je totiž nemoc, které se bojíme snad úplně všichni. I přesto, že se jedná o vzácné onemocnění, pacientů s rakovinou penisu postupně přibývá.

Rakovina penisu aneb nemoc z nedostatku mýdla

Rakovině penisu se přezdívá nemoc z nedostatku mýdla, což poukazuje na to, že nedostatečná hygiena údajně zvyšuje riziko vzniku tohoto obávaného onemocnění. Určitě i vás zajímá, co je na této nechvalně znějící přezdívce pravdy a zda skutečně špatná nebo nízká hygiena může způsobit, že muž onemocní rakovinou penisu.

Nutno uvést věci na pravou míru, takže s chutí do toho. Podle studií mají muži s obřízkou podstatně nižší riziko, že se u nich rakovina penisu objeví. Naopak muži mající předkožku mají tohle riziko vyšší. Pod předkožkou se shromažďuje tzv. smegma, což je bílá hmota, kterou je potřeba pravidelně z těchto míst odstraňovat za pomoci důkladné hygieny. Pokud se smegma pod předkožkou nechává (tím máme na mysli, pokud muž nedbá na hygienu intimních partií) může docházet ke vznikům zánětů, poruše kožních buněk a rovněž ke vzniku rakoviny.

Jak se rakovina penisu projevuje?

Příznaky rakoviny penisu mohou být na začátku onemocnění nenápadné a většina mužů si je nemusí okamžitě spojit s tímto celosvětovým strašákem. Nejdříve se na penisu objeví červené ložisko – objevit se může jak na samotném žaludu, tak i kdekoli na těle penisu. Následně se rakovina penisu projevuje úplně stejně, jako jiné formy tohoto onemocnění – prostupuje do lymfatických uzlina tam dochází k metastázám. Objevit se mohou uzliny v tříslech, jež se mohou s postupujícím onemocněním nadále zvětšovat.

Lze rakovině penisu předejít?

Možná už s předchozích řádků tak nějak vyplynulo, že největší prevencí je patřičná a důsledná hygiena. Mužům, kteří mají zúženou předkožku, může být lékařem doporučena obřízka, protože je u nich obtížnější žalud ošetřovat a ke vzniku tohoto onemocnění jsou tak, byť za to vůbec nemohou, daleko náchylnější.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na

Doporučujeme

loading...