Rakovina prsu nepostihuje pouze starší dámy, ale i ty mladší. Jaké jsou její hlavní rizikové faktory?

Rakovina prsu se zkoumá již dlouhá desetiletí, proto je možné podle studií zjistit, že tento typ rakoviny je způsobený kombinací více faktorů a netýká se pouze starších dam, ale i mladých žen či dokonce slečen. Jistě s námi budete souhlasit, když vám řekneme, že se jedná o onemocnění, kterého se děsí téměř každá žena. Rozhodně není divu, protože lékaři každoročně diagnostikují až šest tisíc žen s maligním nádorem v prsu, více než dva tisíce žen bohužel zemře. Ve většině případů je to jen proto, že se na rakovinu přijde v pozdějším stádiu. Dámy, hlídejte svá krásná ňadra a buďte ke svému tělu ohleduplné. Zjistěte, jaké hlavní faktory ovlivňují nádor v prsu.

Faktory, které bohužel nemůžeme ovlivnit

Níže uvedené příčiny z lékařského hlediska nelze žádným způsobem ovlivnit či dokonce zvrátit. Ovšem, existuje mnoho věcí, které bychom mohli praktikovat jako prevenci, ale o tom si povíme až za malou chvíli. Nyní bychom prozradili tu temnější stránku dnešního článku, a to jsou ovlivňující faktory. Mezi první se řadí vyšší věk, to je nad padesát let, proto by každá starší dáma měla chodit na preventivní prohlídky, aby se nemoc odhalila ještě v počátcích. Dále hrají velkou roli genetické mutace, přesněji geny BRCA1 a BRCA2.

Také velmi často lékaři upozorňují na ženy s takzvaně hustými ňadry, které mají více pojivové tkáně než té tukové. Pokud taková prsa máte, doporučujeme pravidelné samovyšetření. Dalším faktorem ovlivňující rakovinu může být i rodinná anamnéza. Především pokud měla matka nebo sestra tento typ nádoru. V takovém případě se šance na vznik onemocnění velmi zvyšuje. A jako poslední faktor bychom rádi zmínili již předchozí radiační terapii, například léčba v oblasti hrudníku při Hodkyngovým lymfomu. Tyto ženy mají bohužel vyšší pravděpodobnost vzniku onemocnění.

Faktory, které můžeme ovlivnit

Velkým rizikem je snížená fyzická aktivita. Pokud žena více sedí, než se hýbe, její tělo se špatně okysličuje, buňky trpí a častěji podléhají toxickým látkám v organismu. Na pozoru by se měly mít i dámy, které trpí nadváhou a jsou vyššího věku, především ženy v menopauze. Ale pozor, i mladé dámy by se měly udržovat v kondici a dělat vše pro to, aby si udržely zdravou váhu. Rizikovou skupinou není pouze věk od 50 výš, ale i 50 níž. A to nejčastěji kvůli užívání hormonů, které obsahují estrogen a progesteron, užívané déle než pět let. K takovým lékům bezprostředně patří i hormonální antikoncepce.

Foto: Shutterstock

Pozor i na alkohol a stres

Nepříznivý vliv má také nadužívání alkoholu a kouření cigaret. Obsahují toxické látky, které nepodporují zdraví těla, ale naopak způsobují zánět, který může napadnout buňky v prsu i jinde. Ty se pod vlivem špatnému působení a štěpení mohou následně zvrtnout v rakovinné bujení. Nevystavujte se zbytečně takovému riziku, zdraví je potřeba chránit, vyhýbat se nadměrnému stresu, který taktéž podporuje rakovinu prsu. Zůstaňte klidné, fit a zdravé.

Preventivně proti rakovině

Mimo toho, že se budete snažit být v klidu, dbejte i na správný jídelníček, dopřejte si pestrou stravu, do které zahrnete dostatek čerstvého ovoce i zeleniny. Nezapomínejte na vlákninu a snažte se vyhýbat uzeninám, paštikám a jiným průmyslově zpracovaným potravinám, podporují tvorbu zánětu v těle. Hýbejte se, buďte šťastné a ve vyšším věku choďte na preventivní screeningové prohlídky.  

Foto: Shutterstock, zdroj: medicalnewstoday

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments