Experti se obávají nové varianty koronaviru. Začíná se šířit Delta+

V současnosti je ve Velké Británii nová varianta viru SARS-CoV-2 Delta+ důkladně sledována a podle údajů odborníků z Public Health England ze začátku října představuje 6 % zde všech případů onemocnění COVID-19.

Ve Velké Británii se objevila nová varianta koronaviru označována jako delta+, odborným názvem AY.4.2. Zatím není zařazena mezi mutace vyvolávající obavy, ale pozorně se monitoruje. Mnozí experti se ale domnívají a očekávají, že už bude delta+ brzy zařazena k obávaným variantám a bude na ni zaměřena větší pozornost. AY.4.2 je odnož původního kmene delta, který je ve Spojeném království zcela dominantní. Kromě údajů o zvyšujícím se procentu sekvenovaných případů COVID-19 však odborná veřejnost stále disponuje pouze omezenými informacemi.

Delta +

Varianta delta + se velmi omezeně objevila i v jiných zemích. O této variantě je nám v současné době známo, že se nachází v hrotovém proteinu, který umožňuje vstup do buněk a má dvě významné mutace s odborným názvem Y145H a A222V. I když tyto mutace ovlivňují uvedený protein, nemají vliv na receptor, tedy přímo na oblast, která se váže na buňky a navíc se ani nenacházejí v žádných jiných sledovanějších variantách. Tato zjištění proto naznačují, že mutace mohou mít velmi omezený vliv na přenosnost ve srovnání s ostatními dosud známými variantami delta.

Foto: Shutterstock

Experti upozorňují na novou variantu koronaviru Delta+

Ředitel Genetického institutu University College v Londýně profesor Francois Balloux ve svých příspěvcích na Twitteru vysvětluje, že i přesto, že má AY.4.2 přibližně desetiprocentní zvýšení její přenosnosti, neodpovídá to rostoucímu počtu případů onemocnění covid-19 ve Velké Británii. Zatím se v jiných zemích setkáváme pouze s velmi omezenými případy výskytu této varianty delta+, ale stále zůstává jen variantou převážně se šířící ve Spojeném království. V dalších zemích se tak rychle nešíří. Výskyt jakýchkoli změn v prevalenci a změnách jejího výskytu se stále průběžně monitoruje. V současné době není důvod k větším obavám.

Foto: Shutterstock, zdroj: sciencedirect.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments