Rakovina prsu postihuje také muže. Víte, jak se u nich projevuje?

Rakovina prsu je často dávána do souvislosti výhradně s ženským pohlavím. Ale na rozdíl od rakoviny vaječníků, dělohy nebo děložního čípku, které muži zkrátka nemají, může rakovina prsu postihnout i muže.

Nutno poznamenat, že riziko onemocnění rakovinou prsu je výrazně větší v případě žen, ale na druhé straně nelze říct, že by tento druh rakoviny byl u mužů zcela výjimečný. Každopádně platí, že se u obou pohlaví projevuje odlišně. To je do značné míry dáno tím, že ženy mají v oblasti prsou výrazně větší množství tkáně.

Bulky

Ztvrdlé útvary jsou prvním a předním symptomem rakoviny prsu, což platí jak v případě mužů, tak žen. Muži ovšem tyto hrudky ignorují mnohem častěji než ženy, které už jsou přeci jen z nejrůznějších kampaní dostatečně informované o tom, že není radno otálet a rovnou vyrazit k lékaři. Muži bulky ignorují také proto, že je obvykle nebolí. Může samozřejmě jít jen o zánět, který se rozšířil do podpaží.

Obrácená bradavka

Rozhodně se nevyplatí podceňovat zprvu nenápadný příznak, kdy dojde k obrácením či jinému zdeformování bradavky. To totiž může signalizovat růst rakovinového nádoru. Rakovina totiž dokáže posunout vazy v prsu a způsobit to, že se bradavka promáčkne, vysuší nebo ošupinatí.

Výtok

Pakliže na svém tričku nebo košili začnete pozorovat mokré fleky, je dost možné, že vaše prsa propouštějí tekutinu. Ta může vznikat v důsledku nádoru a vytékat právě kanálky v bradavce.

Otevřený bolák

Pokud se na bradavce objeví otevřená rána, není už vůbec na co čekat. Může se totiž jednat o nádor v pokročilém stádiu, který začal prorůstat kůží. To je umožněno tím, že prsní tkáň u mužů je poměrně tenká a nádor se jí rychle prokouše až ke kůži. Taková rána může zprvu vypadat jako vymáčknutý uher.

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.