Velké Británii hrozí, že jí dojde sperma. Může za to brexit

Britové se mohou dostat do nepříjemné situace. Pokud jejich země odejde z Evropské unie bez patřičné dohody, což je stále pravděpodobnější, nejspíše na ostrově nastane nedostatek spermií potřebných k umělému oplodnění.

Podle vládní zprávy by totiž v takovém případě přestaly platit dohody s Evropskou unií o importu spermatu z dalších zemí společenství. Spermabanky by potom musely uzavřít nové písemné dohody s příslušnými zařízeními v EU, což by nějakou dobu trvalo.

V samotné Velké Británii přitom dramaticky klesl zájem o dobrovolné dárcovství spermií poté, co v roce 2005 vstoupil v platnost zákon, který dárcům upřel právo na anonymitu. V tomto ohledu tak Britové spoléhají na import. V minulém roce dovezli například z Dánska 3000 vzorků spermií a ze Spojených států amerických dokonce 4000.

Ředitelka londýnského Centra asistované reprodukce na Harley Street, Geetha Venkat, prohlásila, že mezi páry, které mají zájem o dítě, propukla vzhledem k blížícímu se brexitu panika. Zatímco na vzorek spermatu z USA se čeká v průměru tři měsíce, z Dánska dorazí za týden.

Je velmi pravděpodobné, že po brexitu nastane nejen nedostatek darovaných spermií, ale zároveň vzroste jejich cena. Páry, které už tak podstupují náročnou proceduru, budou vystaveni ještě většímu stresu než dosud.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments