Rakovina ročně postihne sto tisíc lidí. Šance na přežití je ale stále vyšší

Nádorové onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí hned po onemocnění srdce a cév. Nejvíce rozšířené jsou kožní nádory, rakovina tlustého střeva. Muži se nejčastěji potýkají s prostatou, ženy s rakovinou prsu. Rakovina prsu je stále více a více rozšířena, naopak klesá počet případů rakoviny plic a průdušek. Diagnózu nádorového onemocnění ročně dostane sto tisíc lidí, z čehož 30 tisíc zemře. S nemocí celkově bojuje půl milionu lidí.

Šance na přežití ale roste

Naštěstí se šance na přežití zvyšuje, a to kvůli pokrokům v medicíně a prevenci. I když neexistuje a nikdy asi nebude existovat jeden lék na rakovinu, procesy léčení, léků a metod dohromady dovedou prodloužit přežití rakoviny, nebo rakovinu úplně vyléčit.

Žijeme příliš dlouho

Neklesající počet nemocných je spojen s prodlužujícím se věkem lidí. Čím starší totiž jsme, tím je větší riziko rakoviny. Rakovina je častěji diagnostikována u mužů než u žen.

Prevence

Krom zdravého životního stylu a eliminování stresu je důležité chodit k lékaři na preventivní prohlídky, a při jakékoliv změně na svém těle urychleně vyhledat pomoc. V případě kožních nádorů je třeba sledovat svá znaménka, jakékoliv jejich proměny a v případě podezření ihned navštívit lékaře. Co se týče rakoviny tlustého střeva, také není vhodné to podcenil. Jak totiž dojde ke krvácení, je už pozdě. Bezplatné prohlídky kvůli rakovině karciomu prsu jsou od 45 let, tlustého střeva od 50 let, rakoviny kůže a konečníku od 40 let.

Bezplatnost vyšetření mohou mít i lidé bez ohledu na věk, a to v případě, že mají rakovinu v rodině. Přesto je u zhruba poloviny případů rakovina odhalena pozdě, lidé totiž na kontroly nechodí. I tak se ale za posledních 10 let podařilo snížit úmrtnost na rakovinu o 20 %. Výskyt rakoviny v rodině, a to hlavně v nízkém věku, by vás měl varovat. U rakoviny prsu je ročně vyšetřeno 700 tisíc žen. U každé dvacáté je nalezeno nádorové onemocnění. 45 % žen však na prevenci nechodí, i když je to od 45 let zdarma. Také je doporučeno, aby každá žena pravidelně navštěvovala gynekologii. Slouží jako prevence proti nádorovým děložním onemocněním.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Radek Chlup

Externí autor magazínu AAzdraví.cz.

Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na

Doporučujeme

loading...