Co je to Homocystein a k čemu slouží?

Mnoho nemocí může mít příčinu v nitrobuněčné metabolické poruše, kdy vzniká v nadměrném množství toxická látka zvaná homocystein.

Teorie o homocysteinu je několika vědeckými studiemi potvrzena, na druhé straně i vyvrácena. Zvýšená hladina ukazuje na deficit kyseliny listové, a podle některých odborníků i na příčiny kardiovaskulárních nemocí. I když se látka označuje jako jedovatá, naše tělo homocystein nezbytně potřebuje, a proto si ho samo i vytváří. Je v buňkách živočichů, rostlin i bakterií. Je potřebný pro život buňky, dýchání, tvorbu energie, výživu i rozmnožování. Možná hrál zásadní roli i při vzniku života.

Co je homocystein

Homocystein vzniká po rozpadu esenciální aminokyseliny menthioninu. Hladina homocysteinu je kontrolována třemi enzymy. Dva jsou závislé na kyselině listové v těle, která se používá pro jeho snižování. Existují i názory, že zvýšená hladina homocysteinu v krvi je podobná otravě krve. Podle teorie stojí za chorobami jako je infarkt, zvýšené riziko vzniku trombů, cévní choroby, chronický únavový syndrom či demence. Pokud je zvýšená hladina homocysteinu, v těle něco není v pořádku.

Jak homocystein vzniká

Homocystein je mezičlánek v biochemickém cyklu nitrobuněčného metabolismu. Dává podmínky pro chemické procesy v buňkách pro udržení života. Životnost částic je krátká. Při poruše složky metabolismu se homocystein v buňkách hromadí, přechází do krve a zde zřejmě vyvolává různá poškození. Jde o toxický a chemicky agresivní metabolit, který může vést k civilizačním chorobám.

Někteří odborníci se domnívají, že je zvýšená hladina homocysteinu podmíněna geneticky, hormonálně nebo toxickými vlivy, zejména nevhodnou stravou. Jde o zvýšený příjem živočišných bílkovin, průmyslově zpracovanou a konzervovanou stravu. Máme málo vitamínů B6 – pyridoxinu, B 12 – cobalaminu a B9 – kyseliny listové, jenž zajišťují jeho podobu neškodné látky.

Měření homocysteinu

Snížením homocysteinu dojde i ke snížení hladiny cholesterolu. Cévní výstelka neboli endotel může být toxickým homocysteinem napadána a oslabována, pak vznikají křečové žíly a hemoroidy. S hladinou homocysteinu souvisí i tukový metabolismus, poruchy trávení a žlučníkové obtíže, kolísavý či vysoký krevní tlak, stavy po mozkové mrtvici či infarktu a kardiovaskulární onemocnění.

Nelze tedy s určitostí tvrdit, že zvýšený homocystein stojí za těmito chorobami a nádory, protože se odborné názory různí. Změření hladiny homocysteinu vám může provést praktický lékař asi za 700 korun. Referenční rozmezí je 5,0 až 12,0 µmol/l, u seniorů stoupá až k 14 µmol/l.

Zvýšený homocystein

Zvýšenou hladinu homocysteinu lze normalizovat. Vyšší homocystein snížíte menší konzumací masa a mléčných výrobků. Řeší se i doplňky, jako je GOLD Homocystein modulátor, zinek a magnesium v chelátové vazbě jako bisglycinát hořečnatý.

Kyselina listová je v tmavě zelených listech zeleniny, mrkvi, meruňkách, avokádu, dýních, fazolích, celozrnných obilovinách, kvasnicích, játrech a žloutku. Vitamin B6 v kvasnicích, banánech, avokádu, pšeničných klíčcích, zelí, kapustě, listové zelenině, ořeších, melase, vejcích, játrech a rybách. Vitamín B12 obsahují rostlinná mléka, jogurty, sýry a margaríny, fermentované produkty, mořské a sladkovodní řasy nejlépe s výživovým doplňkem v podobě methylkobalaminu a kyanokobalaminu.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments