Rakovina slinivky je nejzávažnějším nádorem. Rozpoznejte příznaky, dokud je čas

Nejagresivnějším typem zhoubného nádoru je rakovina slinivky břišní. Nádor narůstá dlouho bez povšimnutí a rychle metastázuje do jater, plic a dutiny břišní. Jak poznat rakovinu slinivky?

Zákeřná rakovina slinivky

Karcinom pankreatu (slinivky břišní) je nejagresivnějším typem nádoru. Ohroženi jsou více muži než ženy. Prognóza je pro diagnostikované pacienty velmi špatná, jen malé procento (méně než 10 %) pacientů přežije dalších 5 let. U slinivky břišní je nádorové onemocnění často diagnostikováno pozdě a to proto, že počáteční stádia nemoci jsou bez příznaků. Nádor bývá odhalen až v době, kdy metastázuje.

Příčiny vzniku slinivky břišní

Příčinou vzniku karcinomu pankreatu je mutace genu, ale k onemocnění přispívá nadměrná konzumace alkoholu, kouření a cukrovka. Ohroženy jsou i osoby, které trpí chronickým zánětem slinivky (zánět se stále vrací).

Foto: Shutterstock

Varovné příznaky rakoviny slinivky

Zažloutnutí kůže a očí

Ačkoliv osoba nemá žloutenku, objeví se zažloutnutí bělma v očích a zažloutnutí kůže na rukou a v obličeji.

Bolesti břicha

Bolesti břicha, které nejsou spojeny s trávícími obtížemi. Bolest je ostrá, lokalizovaná v nadbřišku. Často vystřeluje do zad a bývá zaměněna za běžnou bolest zad.

Bolesti zad

Bolest zad, která přichází bez únavy a bez vnější příčiny (fyzická námaha, dlouhé sezení, dlouhé stání).

Nevolnost a změny ve stolici

Osoby provází častá nevolnost a trpí nechutenstvím. Mění se stolice, je více jílovitá, podobná, jako při průjmovém onemocnění.

Cukrovka

Onemocnění slinivky znamená potíže s regulací hladiny cukru v krvi. U pacientů je nově diagnostikována cukrovka II. typu.

Úbytek na váze

Rychlé a nevysvětlitelné hubnutí bez změny jídelníčku nebo změny režimu. Hubnutí je projevem špatného vstřebávání živin. Úbytek na váze se zpravidla objeví v době, kdy nádor metastázuje. Proto se jedná o závažný příznak.

Nový nadějný výzkum

Takzvané biomarkery by mohly odhalit nádor slinivky břišní mnohem dříve. Na výzkumu se intenzivně pracuje. Zkoumá se krevní plazma pacientů a zjišťuje se, zda jsou v plazmě nepatrné změny struktury molekul. Plazma se separuje ze vzorku krve při odběru. Zjištění spojitosti mezi konkrétními biomarkery a karcinomem pankreatu dává naději na včasnou diagnostiku a úspěšnější léčbu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline.com

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments