Revmatoidní artritidu může odhalit jednoduchý test

Nejedná se ovšem o odběr krve či jiné běžné vyšetření, ale o jednoduchý výtěr z úst. A to již před vypuknutím onemocnění. Jedná se tedy o revoluční řešení, či nikoli? Rozhodně by taková technika byla využita, a ne málo, protože revmatoidní artritidou v České republice trpí více než sto tisíc lidí. 

Průlom v medicíně?

Zajít si v určitém věku na výtěr z úst, abyste zjistili, zda vám hrozí revmatoidní artritida, by bylo rozhodně skvělé. Tento způsob z Washingtonské státní univerzity vymyslel americký vědec Profesor Michael Skinner, který řekl: „V případě, že bychom zvládli odhalit pacienty s tímto degenerativním onemocněním, které se rozvine, když imunitní systém napadne klouby, již deset let předem, otevře se preventivní medicína a lidé budou ušetřeni vleklým bolestem.”

U koho a kdy se nejčastěji artritida objevuje

Artritida se nejčastěji vyskytuje u lidí kolem 40 až 50 let. Jsou případy, kdy se onemocnění objevilo po 30 roku života či později než v 50 letech. Mezi klíčové projevy patří otoky kloubů, bolesti, ztuhlé ruce, ale i zápěstí. Tyto příznaky donutí pacienty k návštěvě praktického lékaře, který následně stanoví diagnózu. V takovém případě je ale onemocnění v pokročilé fázi a šance na úplné vyléčení není nikterak vysoká. Pokud by se však praktikoval zmíněný ústní výtěr, o kterém se píše v časopise Scientific Reports, dalo by se zmíněné bolestivé onemocnění zastavit či nasadit takovou léčbu, která by nedovolila onemocnění, aby se vyvinulo. 

Foto: Shutterstock

Je prokázáno, že ženy mají až třikrát vyšší pravděpodobnost vzniku revmatoidní artritidy. Odborníci také našli chemické látky v DNA u pacientek, zvané jako epimutace, které jsou odlišné od zdravých jedinců. Odborníci provedli malou studii, které se podrobilo 49 žen, jímž se odebraly vzorky. Polovina dam měla ve vzorcích artritidu. 

Co si o takovém testu myslíte vy? Měl by se takový způsob praktikovat i u nás? Bohužel těmito zdravotními potížemi každoročně onemocní mnoho lidí a mít něco, co nemoc odhalí již v počátcích či před vypuknutím, by jistě bylo skvělé. Navíc artritida zvyšuje riziko srdečního onemocnění.

Foto: Shutterstock, zdroje: NHS, Mayo Clinic

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments