Bramboráky, jak je dělá Pohlreich. Má je nejlepší, protože nedělá chybu jako většina lidí

Když už si jednou za čas chcete dopřát vynikající bramboráky, měly by stát za to. Jde totiž nejen o kaloricky náročné jídlo, ale časově náročná je i příprava. Na co byste si měli dát pozor v případě, že se na tuto mastnou a křupavou pochoutku chystáte?

Brambory

Příprava začíná už výběrem brambor. Určitě sáhněte po varném typu C. Bude se vám s nimi pracovat nejlépe díky vysokému obsahu škrobu. Nevybírejte nahnilé nebo nazelenalé. Skladujte je na suchém, tmavém místě. V pokojové teplotě by se mohly rychle kazit, v přílišném chladu zase přemrznout. Optimální teplota je 2–8 °C.

Recept podle Zdeňka Pohlreicha

Co je na tuto dobrotu potřeba?

  • Brambory (varný typ C)
  • Hladká mouka
  • Vejce
  • Mléko
  • Česnek
  • Majoránka
  • Sádlo (na smažení)
  • Sůl
  • Pepř

Nejdříve si oloupejte brambory a nastrouhejte najemno. Než je spojíte s dalšími ingrediencemi, vymačkejte z nich přebytečnou vodu. Pak k nim do mísy přidejte vejce, hladkou mouku, utřený česnek, majoránku, sůl a pepř. Vše promíchejte a spojte v těsto. V případě, že je příliš řídké, přilijte mléko.

Foto: Shutterstock

Usmažte si dokonalé bramboráky

Sádlem nešetřete, dodává skvělou chuť a na vyšší vrstvě se bramboráky připravují lépe. Nechte ho rozehřát na pánvi. Pak nalijte těsto, rozetřete ho až ke krajům pánve. Smažte z obou stran dozlatova. Vedle si připravte ubrousky, na které budete bramboráky pokládat – odsajou z nich přebytečný tuk.  Nezapomeňte první bramborák ochutnat, abyste mohli bramborové těsto ještě dochutit, dosolit, nebo zahustit. Bramboráky si můžete libovolně dochutit – přidat do nich šunku, sýr nebo slaninu.

Záleží i na tom, zda je budete konzumovat jako samostatný pokrm nebo jako přílohu. Mohou být vynikající přílohou ke guláši, v tom případě je vhodné připravovat je menší. Samotné chutnají skvěle v kombinaci se zelím. Způsob přípravy je na vás, nešetřete sádlem a česnekem a určitě se povedou.  

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Alex
Alex
1 rok

Hlavně tu vodu z brambor nechat v misce odstát a pak že dna vrátit odstáté škrob do těsta…tím pádem na spojení těsta potřebujete méně mouky polrajchu

Monika
Monika
1 rok

Koukám že ten má všechno nejlepší!😂😂

Miloš
Miloš
1 rok

To vymyslel “mistr” Pohlreich? Však je to starý klasický recept.

Miloš
Miloš
1 rok

Zas jeden namistrovanej pražák které chce babičky něco učit všechna čest takovejm kuchařům

Petr
Petr
1 rok

“Vše promíchejte a spojte v těsto. V případě, že je příliš řídké, přilijte mléko.”
Osobně bych předpokládal, že přilitím mléka těsto zřídne, ale u tohoto receptu zřejmě zhoustne…🤔

Soudce Ti
Soudce Ti
1 rok

Pulhrach si hraje na boha. Sobec arogantní by potřeboval lekci. Pořádnou lekci.
Je to odporný člověk, plný zla.

Iris
Iris
1 rok

Moje babka strouhala brambory nahrubo, pak jsme nějaký čas strouhali najemno, ale zase jsme se vrátili k původní hrubé verzi – možná je to jen pocit, ale bramboráky jsou křupavější. Přebytečnou vodu dám do hrnku a pokud potřebuju zředit těsto, je to lepší než mléko.
Děda dělal bramborové placy na okraji plotny sporáku – těsto měl husté, skoro žádná mouka, žádný tuk a placky byly tenké a hodně křupavé – jenže podstatná je ta plotna.