Rez v koupelně je velká nepříjemnost. Čím ji vyčistit?

Rezavé skvrny v koupelně nás mohou snadno vyděsit, zvlášť když nejdou běžnými čisticími přípravky vyčistit. Proč se rez tvoří, jak se jí v koupelně zbavit a lze jí předejít?

Co rezavé skvrny způsobuje?

Existují dva typy rzí. Na kovových plochách se rez objevuje, když železo a kyslík reaguje s vlhkostí za vzniku oxidu železa. Tuto rez způsobuje třeba žiletka nebo gel na holení, které necháme ležet na kovovém povrchu. Za rez vyskytující se na vaně nebo umyvadle je zodpovědná voda, která obsahuje velké množství železných částic, případně železné vodovodní potrubí, rezavé ohřívače vody a další.

Mnohem více se rzí bojují domácnosti s tvrdou vodou. Železité bakterie a minerály obsažené ve vodě totiž ulpívají na porcelánových nebo smaltovaných površích. Skvrny způsobené tvrdou vodou sice vyčistíte, ale po čase se objeví znovu. Jediným trvalým řešením je vodu změkčovat nebo filtrovat.

Jak se skvrn zbavit?

Kyselina citronová

Kyselinu citronovou si můžete koupit v prášku v drogerii nebo si ji vyrobit doma. Budete potřebovat čerstvé citrony, limetky nebo grapefruity.

Pro silnější čisticí efekt vyrobte pastu z citronové šťávy a jedlé sody. Naneste na rezavé místo, zakryjte alobalem a nechte aspoň hodinu působit. Poté důkladně opláchněte.

Foto: Shutterstock

Kyselina octová

Můžete použít potravinářský destilovaný bílý ocet nebo speciální čisticí ocet s vyšší kyselostí. Při pravidelném týdenním úklidu nastříkejte ocet na skvrny od rzi, přečistěte kartáčkem a dobře opláchněte.

Pokud máte rezavou záchodovou mísu, přijdete do ní jeden až dva šálky octa a vydrhněte záchodovou štětkou. Jsou-li skvrny extrémně zašlé, vyprázdněte z mísy vodu, nalijte do ní neředěný ocet a nechte minimálně dvě hodinky působit. Poté několikrát spláchněte.

Prevence

Rezavé skvrny jsou zpočátku nenápadné, ale pokud je nevyčistíte včas, ztmavnou a půjdou dolů mnohem hůř. Proto se snažte vyčistit každou rezavou skvrnu, kterou najdete. Ideální prevencí je vanu nebo umyvadlo po použití vysušit ručníkem. Pak voda nemá šanci reagovat a vytvořit rez.

Všechny přípravky, jejichž obaly jsou kovové (laky na vlasy, plechovky, gely a pěny na holení) skladujte v samostatné skříňce, ne na umyvadle nebo vaně. Také se ujistěte se, že máte utěsněno veškeré potrubí. I nenápadně kapající kohoutek může způsobit velké nepříjemnosti.

Foto: Shutterstock, zdroj: thespruce.com

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments