Řidiči v Česku budou plnit státní rozpočet. Za přestupky pokuta i 75 tisíc korun, to už je dost

Na české řidiče čekají velké změny. Některé z nich jsou víceméně pozitivní, jako je například digitalizace řidičských průkazů. Díky ní už nebudete muset nosit plastovou kartičku, která stvrzuje vaše oprávnění k řízení. Doklady budete moci mít nahrané v mobilní aplikaci.

Věci se mění

Je tu ale také novela zákona o silničním provozu, která přináší zřejmě zásadnější změny, a to vzhledem k trestům za přestupky. Na jedné straně dojde ke zjednodušení celého systému, kdy už nebude platit pět bodových sazeb, ale pouze tři. Sebrat vám tak budou moci jenom 2, 4 nebo 6 bodů, a to v závislosti na závažnosti přestupku. Pokud tak budete řídit třeba pod vlivem alkoholu, neseberou vám sedm bodů, jako dosud, ale pouhých šest. Mělo by to však být kompenzováno vyšší pokutou.

To je ostatně trend, který se line celou novelou. Jakoby se stát snažil za přestupky vybrat více peněz a naplnit tak děravou kasu. Maximální pokuta se zvýší ze současných 20 tisíc na 25 tisíc korun.

A za co vám budou moci tuto pokutu dát? Kromě zmíněného alkoholu za volantem také za vjezd na železniční přejezd navzdory zákazu, za jízdu na červenou nebo za překročení rychlosti o 50 kilometrů v hodině mimo obec a o 40 kilometrů v obci.

Foto: Shutterstock

Za tohle dostanete pálku

Ve skutečnosti ale nejde o maximální pokutu. Ta bude stanovena ještě mnohem výše, a to na celých 75 tisících korunách. Udělována bude ve správním řízení za ty nejvážnější prohřešky, jako je způsobení nehody nebo řízení bez řidičského oprávnění. Ale pozor, udělit vám ji mohou i za takovou “maličkost” jako odmítnutí dechové zkoušky na alkohol nebo návykové látky. Lepší je tedy tuto zkoušku přijmout. I když je pozitivní, zaplatíte “jen” 25 tisíc korun.

Policisté by však přestupky měli posuzovat vždy podle vlastního uvážení a vzhledem k okolnostem. V rámci pokut se tak mohou pohybovat na určitém finančním rozmezí a nemusejí udělovat fixní částky.

Nutno také dodat, že existuje řada zemí, kde jsou tresty ještě mnohem přísnější. Třeba v Německu nebo Rakousku se opravdu nevyplatí překračovat pravidla, doopravdy likvidační to pak může být ve Švýcarsku nebo Finsku, kde se pokuty odvíjejí od výše majetku.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
1 rok

Těžký přestupky proč ne, ale drobnosti? Parkování, 3km navíc, a takové drobnosti už teď jsou dost drahé. Za alkohol klidně.

Pavel
Pavel
1 rok

Naprostý souhlas.Klidně i 100 tisíc i víc nebo kriminál ( ale pořádný ) za alkohol či drogy pokud někoho zmrzačí nebo zabijí a platit odškodnění poškozeným či pozůstalým.