Praskliny na porcelánovém hrníčku snadno zacelíte. Existuje na to málo známý, ale skvělý fígl

Máte doma porcelánové hrníčky? Pakliže se na nich objeví prasklinky, je třeba je co nejrychleji spravit, aby nedošlo k nenávratnému poškození.

K prasklinám na porcelánu může dojít špatným skladováním. Oproti tomu správné skladování může porcelánu zajistit dlouhou životnost.

Jak skladovat porcelán

Pro výstavní kousky je třeba zajistit vhodný prostor. Ideální je prosklená vitrína na místě, kam nesvítí přímé slunce. Sluneční paprsky mohou způsobit vyblednutí malby na porcelánu stejně jako opakované otírání hadříkem. Pokud porcelánové hrníčky otíráte, nedělejte to moc často, aby nedošlo ke vzniku mikro škrábanců, které následně poničí malbu.

Jak opravit prasklinky

K opravě prasklin na porcelánovém hrníčku vám může pomoci speciální lepidlo na porcelán, epoxid anebo dokonce mléko.

Mléko

Pokud se jedná o vlasové prasklinky, které nejsou moc velké, můžete vyzkoušet opravu pomocí mléka. K této metodě budete potřebovat hrnec na vaření, mléko, česnek nebo žáruvzdornou pásku.

Rozhodnete-li se použít česnek, nejprve ho oloupejte, rozkrojte a potřete všechny praskliny na hrníčku. Poté nechte česnek zaschnout.

Použijete-li žáruvzdornou pásku, nalepte ji na prasklinky z vnější strany.

Foto: Shutterstock

Nyní v obou případech vložte hrneček do hrnce, který je naplněný mlékem tak, aby byly všechny praskliny zcela ponořené. Přiveďte mléko k varu a nechte minimálně 30 minut až 1 hodinu vařit na středním až mírném plamenu. Poté odstavte hrnec z plotny a nechte mléko zcela vychladnout. Hrníček následně vyjměte a pokud jste použili pásku, opatrně ji z hrníčku sejměte. Prasklinky by měly být díky mléčnému proteinu zahlazeny. Pokud tento postup nebude stačit, můžete použít speciální lepidlo na porcelán nebo opravu pomocí epoxidu.

Speciální lepidlo a epoxid

Oprava pomocí speciálního lepidla na porcelán je zcela jednoduchá. Lepidlo použijte dle návodu, pouze dejte pozor, ať nepoužijete zbytečně moc lepidla. Mohlo by dojít k jeho zatvrdnutí na místech, kde to není žádoucí.

Oprava pomocí epoxidu je trošku složitější. Vždy si řádně prostudujte návod a teprve poté aplikujte.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments