Řídit večer a v noci bude v Česku moci jen někdo. Mnoho lidí už nebude za tmy smět na silnici

Je už zcela evidentní, že poměry na evropských silnicích, tedy i v České republice, se změní. A to spíše dříve nežli později. Poté, co se už de facto vyřešila samotná vozidla, kdy od roku 2035 přecházíme kompletně na elektromobily, je teď potřeba vyřešit i to, co vlastně sedí za volantem těchto vozů, a přiznejme si to, často způsobuje nemalé problémy.

Chystají se velké změny

Evropská unie proto chystá soubor nových pravidel, kterými se budou muset řidiči řídit. Opatření se přitom zaměřují především na ty, u kterých je největší nehodovost. Právě tu je totiž třeba snížit na polovinu v roce 2030 a v roce 2050 vymýtit zcela.

Zjistilo se, že nejproblematičtější řidiči jsou ti, kteří mají řidičský průkaz krátce a ještě nemají tolik zkušeností, a na druhé straně potom ti, kteří ho mají už příliš dlouho a již naopak pozbývají schopností, které jsou pro řízení potřeba, jako je například pohotovost, orientace apod.

Na obě skupiny se tedy nová opatření zaměřují. Například senioři se musí připravit na častější a zevrubnější kontroly, které by měly zjišťovat i to, zda jsou stále schopni řídit motorové vozidlo a neohrožovat při tom sebe nebo své okolí, jak informuje server RTVS.

Foto: Shutterstock

Mladí řidiči budou omezeni

Ale ani mládež nepřijde zkrátka, ba právě naopak. Na řidiče, kteří mají řidičák čerstvě, se chystají vypečené záležitosti. Například ta, že nebudou smět řídit rychleji než 90 kilometrů v hodině.

Mnohem závažněji se ale jeví to, že by měli mít zakázáno řídit v noci, a to přibližně od 24:00 do 6:00. Je ale možné, že se toto časové okno ještě upraví a třeba i rozšíří. Zároveň se počítá s tím, že lidé budou dostávat v podstatě řidičák na zkoušku a po určité době budou muset ještě na jedny testy, na jejichž základě potom obdrží plnohodnotné oprávnění.

Čtěte také: Důchodci mají řidičák a auto odevzdat dobrovolně. Obdrží za to lístky na autobus zdarma

Je přitom otázkou, co na nás úředníci vymyslí ještě dalšího, ale jde každopádně o zajímavé nápady, přičemž řada z nich se určitě přetaví do praxe. V případě zákazu nočního řízení je ovšem otázkou, jak se to bude celé vymáhat, když například někdo někde uvízne, případně se na to bude vymlouvat, a bude potřebovat dojet domů.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zlatuše
Zlatuše
4 měsíců

No jo když řidiči jezdí jak prasata a hlavně čím více aut tim bude více nehod a pojišťovny budou hrabat protože se zvyšují platy

elíza
elíza
4 měsíců

Tak budou jezdit bez řidičáku jako feťáci a alkoholici.

Bram Snuker
Bram Snuker
4 měsíců

Štěpánková samice skotu opět stresuje.😂

Kristýna
Kristýna
4 měsíců

Je to jen o lidech . Stoupá agresivita, bezohlednost, nedodržování a respektování jízdních pravidel. Pak není divu že stoupá nehodovost.

Kristýna
Kristýna
4 měsíců

Je to