Říká se jim neškodné drogy. Ve skutečnosti umí s vaším tělem pořádně zatočit

espresso

Určitě jste o nich už slyšeli. Návykové látky, které jsou společensky vnímané jako přijatelné, přesto však dokážou napáchat velké škody. Jejich použití vás nezabije, a tak jsou zákonem a okolím přehlíženy. Návykovou látkou se může stát téměř cokoliv. Některé z nich používá velká část populace a netuší, že tak svému tělu ubližují.

Bílý cukr

Ptáte se, proč je cukr hned na prvním místě? Odpověď je jednoduchá. Říká se mu “rafinovaný“, a toto označení má svůj důvod. Bílý cukr se skrývá téměř všude. Najdete ho v pečivu, polotovarech, oplatkách, čokoládě a nejčastěji v nápojích. Mnoho z nás by bylo zděšeno, pokud by byl cukr v nákupním košíku vidět v jeho pravém množství. Místo toho jsou lidé lákáni na designové a krásné obaly, příjemnou chuť a nezdravé, průmyslově zpracované potraviny. Přebytek tohoto skrytého nepřítele vede k tvorbě kazů, obezitě a civilizačním chorobám.

Káva

Ano, i tento lahodný nápoj může vyvolat určité obtíže. Obsahuje totiž množství kofeinu, který v pravidelných dávkách mění srdeční rytmus a může způsobovat nespavost. Proto si tento horký nápoj dopřávejte občasně a nedělejte z jeho popíjení denní rutinu.

V přílišném množství překyseluje žaludek, zpomaluje lymfatický systém a od toho se odvíjí další potíže.

Léky

Vzít si občas pilulku na bolest hlavy nebo menstruační obtíže, není zločin. Ovšem pokud se tento postup stává čím dál častějším a vy ztrácíte nad příjmem léků kontrolu, vyhledejte odborníka. Přestože jsou některé léky tlumící bolest volně prodejné, neznamená to, že jejich vyšší dávky nejsou tělu škodlivé. S příjmem vyšším, než jsou doporučené dávky se lze snadno předávkovat a skončit v lepším případě nemocnici s velmi nepříjemným zážitkem.

Pilulky polykejte jen tehdy, je-li to nezbytně nutné a nesnažte se z jejich příjmu udělat zvyk. Vyvarujte se také jejich konzumaci pouze “preventivně”.

Každá potravina nebo látka, kterou přijímáte, protože musíte, už je ve vašem případě návyková. Pokuste se omezit její množství, a pokud vám tento proces dělá problém, neváhejte navštívit odborníka.

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.