Chystá se dosud nejbrutálnější zdražení plynu a elektřiny. Stovky tisíc. Chtějí nás zlikvidovat

Léto mělo být obdobím, kdy si české domácnosti měly po náročné době neustálého zdražování konečně vydechnout a nakonec začít sledovat, jak se cenová hladina energií vrací pomalu, ale jistě k normálu. Nic z toho ale nenastalo. Všichni naopak se zcela nepokrytým zděšením sledují, jak ceny elektřiny a plynu dále rostou. A to nejen na jejich fakturách, kam se dostávají se zpožděním, ale na evropském trhu.

Jak poplatit energie

Tam totiž padly nové rekordy a už tak vysoké ceny plynu a elektřiny se v podstatě ještě zdvojnásobily. Pokud tak někomu podle pár měsíců starých ceníků vyčíslili, že nově bude za plyn platit třeba 120 tisíc ročně a za elektřinu 60 tisíc, může se připravit na to, že již brzy bude hradit právě dvojnásobek nebo i více. Pokud se růst cen nezastaví.

Už opravdu nevíme, co si počít. Dosud jsme energie nijak zvlášť neřešili. Každý měsíc jsme za ně platili pár tisíc, což bylo v pohodě. Teď ale máme platit dohromady už 15 tisíc korun za měsíc. A dozvěděli jsme se, že nejspíš se bude ještě pořádně zdražovat,” říká paní Hana, která s manželem bydlí v rodinném domku nedaleko Prahy. Dohromady splácí mnohamilionovou hypotéku.

Já vážně nechápu, kam jsme se to za pár měsíců dostali. Pořád nám slibovali, že růst cen už se zastaví a pak se zase zlevní. Jenže to se neděje. Je to pořád horší a horší. Navíc mám pocit, že se vůbec nic neděje. Oni to snad dělají schválně, aby nás zlikvidovali,” říká její manžel Jirka.

Foto: Shutterstock

Je to vůbec pomoc?

Že by se nic nedělo, není tak docela pravda. Stát chystá pomoc v podobě úsporného tarifu. Bohužel to ale vypadá, že je to pomoc na o poznání menší problém, než kterému dnes domácnosti čelí a kterému budou čelit. Každá domácnost by měla dostat v průměru pomoc 15 tisíc korun v podobě slevy na elektřině a plynu.

Co by ještě nedávno znělo jako vysoká částka, dnes vypadá jako něco nepříliš významného. Rodině paní Hany a Jiřího to pomůže přesně v tom, že budou mít uhrazenu jednu měsíční platbu za aktuálních podmínek. Ty se však zřejmě již brzy znovu změní k horšímu, takže to nebude stačit ani na jeden měsíc topení a svícení.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslav
Miroslav
1 rok

Tak se zdraží,no a co?

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Miroslav

To je nějaké zaklínadlo v ruštině?

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Miroslav

Tak když zdraží o dost tak to třeba nemusíte ustát.