Roky jsem měla v koupelně ošklivou plíseň. Tchyni stačilo pár minut a kartáčkem na zuby ji zlikvidovala

Plísně uvnitř vašeho domova nejsou nic pěkného ani zdravého. Způsobují respirační potíže (plný nos, bolest v krku, kýchání), zhoršují a startují alergie a některé druhy plísní mohou vyvolat také problémy dolních cest dýchacích u dříve úplně zdravých jedinců. Zkrátka plíseň do domu nepatří. Jak se jí zbavit?

Co je plíseň

Plíseň je vlastně houba, která produkuje spory, které se šíří vzduchem. Pokud najdou teplé a vlhké místo, přistanou na něm a začnou růst. Plísně nejčastěji najdeme na zdech, tkaninách, papíru, dřevu, dokonce i na skle a plastu.

Vsaďte na bílý ocet a jedlou sodu

Prověřená dvojice, která v domácnosti zafunguje téměř na všechno. Bílý ocet obsahuje vysoké procento kyseliny octové, ale díky nízkému pH není agresivní, proto je tou nejlepší volbou pro odstranění plísní. Nalijte ho do rozprašovače a nastříkejte na plísní postižená místa. Nechte hodinu působit a setřete papírovým ručníkem.

Pokud ocet sám o sobě nezabere na 100 %, vytvořte si z octa a jedlé sody pastu v poměru 1:1. Natřete na plíseň a po hodině odstraňte. Výhodou této kombinace je, že na rozdíl třeba od sava není toxická, takže neškodí vám ani vašim dětem.

Foto: Shutterstock

Na spáry soda a peroxid vodíku

Pokud vás trápí plíseň ve spárách mezi kachličkami, připravte si pastu z jedlé sody a peroxidu vodíku v poměru 3:2. Naneste na spáry, nechte pár minutek působit a poté vydrhněte starým kartáčkem na zuby.

Tea tree oil taky nezklame

Do rozprašovače si připravte směs z dvou lžic vody a dvou lžic tea tree oleje. Promíchejte, postříkejte postižená místa a nechte působit 3 dny. Po třech dnech otřete tato místa hadrem, který jste vymáchali v jarové vodě a dobře vyždímali. Po týdnu tuto akci ještě jednou zopakujte, a plísně budou pryč.

Jak plísním předcházet?

Rozhodně se zaměřte na vlhkost. Je-li ve vašem příbytku příliš vysoká, snažte se ji zredukovat. Hodně větrejte, při vaření používejte digestoř, při koupání a sprchování ventilátor. Co nejvíce sušte v sušičce nebo venku.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments