Přírodním postřikem zlikvidujete všechny slimáky v zahradě na 100 %

Slimáci jsou odvěcí nepřátelé každého zahradníka, protože mu dokáží zničit velkou část úrody. Živí se rostlinami, včetně zeleniny, květin a ovocných stromů a daří se jim ve vlhkých a stinných úkrytech, které opouštějí v noci. Zahrada po jejich nájezdech vypadá nevzhledně a slizké stopy, které za sebou zanechávají, mohou rostlinám způsobit plísňové a jiné infekce.

A letos se kvůli kombinaci mírné zimy a deštivého jara přemnožili.

Skořápky, lógr nebo pivo

Návodů, jak se slimáků zbavit, existuje spousta, včetně chemických přípravků i babských rad. Doporučuje se sypat kolem rostlin lógr z kávy, vaječné skořápky, pichlavé větve z ostružiní nebo sázet květiny, které slimáky odpuzují. Vyzkoušet můžete afrikány, levandule či muškáty.

Úspěch slaví i pivo. Stačí zakopat plastovou misku do země tak, aby její okraj byl v rovině s půdou a zpola ji naplnit pivem. Ráno bude plná utopených slimáků. Tento postup opakujte několik dní po sobě.

Pořiďte si běžce

Farmáři si začali pořizovat i indické běžce, což je speciální plemeno kachen, jejichž hlavní potravou jsou právě tito škodliví plži. Musíte ale počítat s tím, že je kachny nutné přikrmovat. Nechcete-li si pořizovat kachny, můžete slimáky zkusit posolit a oni se rozpadnou. Nebo jim přichystat na vlhká místa prkna, pod která se rádi nastěhují a vy už je jen ráno sesbíráte.

Vyrobte si postřik z šedého mýdla

Pokud vám žádná z těchto metod příliš nefungovala, vyzkoušejte postřik z šedého mýdla. Smíchejte 3 – 4 stroužky nadrceného česneku s 1dcl oleje a nechte pár dní odstát. Následně tuto směs vlijte do 1l vody, ve které jste předtím rozpustili 10g šedého mýdla. Všechno promíchejte, česnek přeceďte a rozprašovačem stříkejte na rostliny. Šedé mýdlo rozpuštěné ve vodě je i výborná ochrana proti mšicím.

Foto: Shutterstock

Co je šedé mýdlo?

Šedé mýdlo je směs soli, glycerinu, kyseliny citrónové nebo chloridu sodného, které dříve nechybělo v žádné domácnosti. Naše babičky ho používaly k hygieně i úklidu a čistily s ním nejrůznější skvrny. Neobsahuje žádné vůně ani barviva a je proto vhodné i pro alergiky. Díky draselným solím je měkké a snadno se rozpustí ve vodě.

Působí antibakteriálně, takže ho můžete použít i v boji s akné nebo jinými kožními problémy. Lze s ním omývat všechny druhy oděrek, protože snižuje riziko infekce a urychluje hojení. Používat ho mohou i ženy v šestinedělí, jelikož je vhodné k intimní hygieně. Ve formě kostky ho potom koupíte v každé drogerii.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments