Roky mi smrděla pračka a kvůli tomu i prádlo po vyprání. Až teď jsem se dozvěděla, jak se toho zbavit

Nečistoty z prádla, zbytky pracích prostředků, usazeniny z tvrdé vody a plísně kolem víka mohou způsobit, že je špinavá nejen vaše pračka, ale také vyprané prádlo, které z ní vyndáváte. S tím může souviset i nepříjemný zápach. Pokud je právě toto problém, který vás trápí, naučte se, jak svoji pračku pravidelně čistit, aby vám sloužila co nejdéle a nejlépe a prádlo vydávala čisté a voňavé.

Disponuje-li vaše pračka samočisticím programem, máte vyhráno. Vnitřek pračky pak dočistěte podle pokynů výrobce. Pokud takové štěstí nemáte, nevadí. Stačí se řídit následujícími radami. Takovéto čištění pračky je vhodné provádět jednou za měsíc. Perete-li méně, tak jednou za čtvrt roku.

Cyklus s octem

Do dávkovače na prací prostředky nalijte dva šálky bílého octa. Poté nastavte dostatečně dlouhý prací program s co nejvyšší teplotou a s co nejvyššími otáčkami. Pračku vyperte samozřejmě prázdnou, bez prádla. Ocet odstraňuje bakterie a zabraňuje jejich následnému růstu. A vůbec po něm prádlo nebude smrdět, naopak dokáže pachy pohlcovat.

Čistíme pračku zevnitř i zvenku

Smíchejte čtvrt hrnku octa s litrem teplé vody. Vybavte se starým zubním kartáčkem a houbičkou a pusťte se do drhnutí vnitřku pračky. Hlavně nezapomeňte na těsnění, vnitřní stranu dvířek a také dávkovač na prací gel a aviváž. Ten klidně před samotným čištěním můžete namočit do octové vody. Nakonec důkladně omyjte a otřete pračku také zvenku.

Foto: Shutterstock

Cyklus s jedlou sodou

Po poctivém čištění ještě jednou pusťte prázdnou pračku na cyklus s vyšší teplotou a vyššími otáčkami. Tentokrát můžete na dno bubnu pračky nasypat půl hrnku jedlé sody. Pomůže odstranit jakékoliv usazeniny. Po dokončení pracího programu ještě vnitřek pračky otřete hadříkem z mikrovlákna, tím se zbavíte zbytků nečistot, případně špíny.

Na co nezapomínat

Po každém praní nechte dvířka pračky otevřená, potřebuje se řádně vyvětrat. Podle potřeby čistěte dávkovač na prací prostředky a pravidelně otírejte také gumové těsnění. Párkrát do roka se vyplatí vyčistit filtr pračky, který mnohdy zachytí větší kusy, kterých je třeba se zbavit. Čím lepší péči pračce dáte, tím kvalitněji a déle vám bude sloužit.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Ivona
Ivona
1 rok

Kdyby paní redaktorka používala obyčejný ocet a sodu na praní, tak by měla po starostech a nic by jí nesmrdelo. Stačí se zeptat doma mamky nebo babičky.