Rozklepněte vejce do vařícího mléka a nechte ztvrdnout v lednici. Dostanete skvělý sýr

Chtěli byste vyzkoušet domácí sýr? Máte možnost si ho snadno vyrobit z ingrediencí, které určitě máte doma. Potřebujete jen vejce, mléko a zakysanou smetanu. Jde o velmi snadný recept, který zvládne každý. Ačkoliv nejde o klasický sýr, svou konzistencí i chutí ho připomíná.

Jak na to?

Ingredience:

  • 1 l plnotučného mléka
  • 200 ml zakysané smetany
  • 2 vejce

Postup:

Připravte si misku. Vyklepněte do ní dvě vejce a důkladně rozšlehejte. Nakonec vmícháte zakysanou smetanu a osolíte. Mezitím uvařte v hrnci 1 litr plnotučného mléka a připravenou směs z vajec a zakysané smetany do něj vlijte. Pak vše ještě 10 minut vařte za stálého míchání. Hotovou směs necháte dvě minuty odstát, vezmete si pláténko a přendejte na něj. Nechte okapat a vytvořte z hmoty hrudku. Pláténko s hmotou dáte do malého hrnce a zatížíte, do rána necháte v lednici. Vznikne vám hmota, kterou můžete vyklopit a nakrájet na plátky a podávat například s pečivem.

Speciální domácí sýr vám dodá živiny

Tento domácí sýr navíc obsahuje i mnoho vitamínů a minerálů, například železo, vápník, zinek, hořčík, draslík a z vitamínů A, B, D, E a K. Jde o komplexní potravinu, ve které najdete bílkoviny, tuky i sacharidy.

Foto: Shutterstock

Zdravější než z obchodu

Víte, co do něj přesně dáváte. Víte, jak je čerstvý, což je velké plus. Díky svému složení podporuje trávení a působí jako prevence před osteoporózou. Pravidelná konzumace má pozitivní vliv na vlasy, nehty a pokožku. Kladný vliv má i na obranyschopnost organismu. Jde navíc o ekonomičtější variantu než koupě běžného sýru v obchodě. Receptů na výrobu domácího sýru je více. Liší se chutí i konzistencí a tento je zajímavý tím, že nepotřebujete syřidlo, ale vystačíte si s běžně dostupnými surovinami. Můžete vyzkoušet více receptů, ve kterých jsou jinak jen drobné rozdíly a rozhodnout se, který pro vás bude nejlepší.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments