Rozlučte se s teplou sprchou. Češi se budou muset uskromnit, a to na tři roky

Čechy po letech blahobytu zřejmě čeká velká změna životní úrovně. Ta přitom nemusí být ovlivněna pouze samotným zdražováním a poklesem reálných příjmů, případně návaznou recesí. Jde spíše o to, že se lidé budou muset omezit, protože nebude k dispozici dostatek energií, na které jsme dosud byli zvyklí jako na samozřejmost.

Omezení je nevyhnutelné

Podle ministra průmyslu už teď nastal čas, aby lidé sahali k individuálním a dobrovolným úsporám energií. Myslí tím například to, aby se nesprchovali příliš dlouho, případně používali vlažnější vodu, a až přijde čas, topili výrazně méně, než na co jsou zvyklí.

Dosud je vše na bázi dobrovolnosti a doporučení. To se ale může velmi rychle změnit. Ukazuje se, že v zimě zřejmě nebude dostatek plynu na pokrytí takové spotřeby, na jakou byly české domácnosti a firmy zvyklé. Bude tak muset dojít k omezování.

Například v Německu už vznikají plány, jakým způsobem bude omezena například teplá voda, případně redukováno topení. Například německý ministr průmyslu oznámil, že se snad nikdy v životě nesprchoval déle než pět minut. Vyznělo to tak, že by se tím jeho spoluobčané měli řídit. A když po těchto opatřeních sahá nejlidnatější evropská země, bylo by bláhové domnívat se, že nám se to nějakým způsobem vyhne.

Foto: Shutterstock

Tři těžké zimy

Ačkoliv to nikdo neříká nahlas, jedním z důvodů, proč stát nijak zvlášť vysoké ceny energií neřeší a občanům nepomáhá, je skutečnost, že je tímto způsobem chce motivovat k úsporám, aniž by zatím musel cokoliv nařizovat.

Zatímco někteří experti počítají s tím, že klíčové bude nějakým způsobem přečkat letošní podzim a zimu, podle jiných půjde o dlouhodobější problém. Například zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost České republiky Václav Bartuška hovoří o třech těžkých zimách. Podle něj totiž nebude jednoduché zajistit alternativní zdroje zemního plynu pro celou Evropu. Nakonec se to ale zvládne a ceny této komodity by měly opět spadnout.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Radovan
Radovan
10 měsíců

Ten spolek vládních debilů zjevně ještě nikdy neviděl zamrzlou a rozpraskanou vodu v záchodech, odpadech, vodovodních trubkách atd. atd. Teplá sprcha je to poslední, co budeme řešit. Nepoteče totiž ani obyčejná voda, pokud se nebude v domech topit a venku bude po nulou.