Jak rozpoznat a léčit revma

artritida

Měli jím trpět John F. Kennedy i malíř August Renoir. Umělci jako Rubens, Dürer a Botticelli ve svých obrazech zaznamenali, co všechno s nimi urputná bolest dělá. A podle řady expertů ho znali i staří egyptští faraoni. Nové poznatky ale naopak tvrdí, že to všechno mohly být jen špatné diagnózy a že přinejmenším určitá forma revma je novodobým onemocněním.

Pro mnohé se revma rovná ztuhlým prstům, bolavým kloubům a problémům s pohybem. Pod běžným označením revma, které lze přeložit jako “tekutou bolest”, se však skrývá řada potíží.

Co to je revma?

Lékaři znají více než stovku onemocnění takzvaného revmatického systému. Dají se rozdělit do čtyř velkých skupin:

  • zánětlivá onemocnění jako revmatoidní artritida,
  • degenerativní, tedy značným opotřebením vyvolané, obtíže jako artróza,
  • nemoci jako dna, při kterých dochází k zánětům kloubům kvůli metabolickým problémům,
  • revmatismus měkkých tkání.

Všem společná je skličující, déletrvající bolest. Sice existují také pacienti s tímto onemocněním, které bolest netrápí, jde však o velkou výjimku.

Oproti obecným představám přitom revma nezpůsobuje pouze bolest kloubů a kostí. Bolí také svaly, šlachy, nervy, cévy a dokonce orgány jako ledviny nebo střevo.

Co stojí za revmatem?

Pokud je řeč obecně o revmatu, stojí za ním nejčastějí revmatoidní artritida. Jde o nejčastější zánětlivě revmatické onemocnění. V České republice jím trpí přibližně 50 000 lidí. Nemoc, která je známá také jako chronická polyartritida, se může objevit v jakémkoliv věku. Nejčastěji se projeví mezi 40 a 60 rokem věku a ženy jí trpí dvakrát až třikrát častěji než muži.

Příčiny revmatoidní artritidy stále nejsou jednoznačně objasněné. Má se však za to, že jí způsobuje špatná funkce imunitního systému, který napadá vlastní tkáně a přitom vzniká zánět.

Více o revmatoidní artritidě se dozvíte v zevrubném popisu této nemoci.

Artróza – příčiny a léčba

Mechanické opotřebení při artróze vede k tomu, že chrupavka, respektive její buňky, nemají dostatečnou výživu, následkem čehož umírají. Bez patřičné léčby onemocnění rychle postupuje a problémy se zhoršují, protože buňky v chrupavce se nemohou obnovovat.

Léčba spočívá především v udržení pohyblivosti a zastavení pokroku nemoci. Právě pohyb se totiž z velké části stará o to, že chrupavka dostane svou výživu a její buňky zůstanou naživu. Alternativou jsou účinné doplňky stravy, například Flex Code sirup.

Objevuje se revma u dětí?

Ačkoliv se za ní často označuje, není revma nemocí starých lidí. Revmatoidní artritidou trpí v České republice několik tisíc dětí. Pravděpodobnost vhodné léčby je však u dětí velmi vysoká.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments