Jak rozpoznat poruchu příjmu potravy u dětí? Příznaků je řada, jen si jich všimnout

Mentální anorexie a mentální bulimie. Určitě jste o nich také slyšeli. Jsou nejznámější a čteme o nich v nejrůznějších časopisech. Občas zhlédneme i reportáž nebo film, kde se nemoc objeví. Jinak se nás však netýká. Našim dětem žádná z těchto nemocí nehrozí. Opravdu? Víte, že na počátku nemoci může být jen uštěpačná poznámka?

Dospívající dívky v hledáčku

Období dospívání není pro dívky snadné. Nejen, že se mění hladina hormonů, mění se i celkový vzhled. Objeví se menstruace, postava získá ženské rysy a přijdou i první citová vzplanutí. To vše představuje velkou zátěž. Dívky se musí vyrovnat s celou řadou změn. Těchto změn si začne všímat i okolí a dívka může být terčem nevhodných poznámek. Ano, i jedno slovo míněné v žertu, může způsobit obrovskou bolest. Prožitky jsou v tomto období mnohem intenzivnější a dívky citlivěji vnímají kritické komentáře. Období dospívání je dobou, kdy se poruchy příjmu potravy objevují u dětí nejčastěji. Kromě dívek mohou být ohroženi i chlapci.

Čeho si všímat?

Celá řada symptomů, může být projevem i některé jiné, běžné nemoci a jistě nemusí hned znamenat bulimii nebo anorexii. Každopádně byste měli zpozornět a více dítě kontrolovat. Jakmile už začne být dítě podvyživené nebo se potýká s každodenním zvracením, je léčba velmi obtížná a zdlouhavá. Zachycením problému včas máte nejvyšší šance na rychlou nápravu.

Zpozorněte:

  • jakmile dítě odmítá jíst s vámi u společného stolu,
  • vynechává některá z denních jídel,
  • vyhazuje svačiny,
  • vyhýbá se řadě potravin,
  • přehnaně cvičí,
  • tráví dlouhý čas na toaletě.

U dívek můžete zaznamenat i vynechání menstruace. Dítě je podrážděné, má špatnou náladu, chybí mu energie. Je konfliktní nebo plačtivé. Uzavírá se do sebe a omezuje kontakty s vrstevníky.

Jak postupovat?

Pokud máte sebemenší podezření, že je něco v nepořádku, první cesta povede k pediatrovi. Rozhodně se nepouštějte do boje s poruchou příjmu potravy sami. Pediatr je ten, který diagnostikuje poruchu příjmu potravy a navrhne vhodnou terapii nebo odhalí jinou příčinu potíží. Na vině může být i potravinová alergie nebo nemoci zažívacího traktu.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments