Rychlovarná konvice je obřím žroutem peněz v domácnosti, když je špatně nastavená. Lidé se dopouštějí chyby, která je stojí tisíce korun

V posledních měsících stoupají ceny a mnoho z nás se snaží šetřit. Měli bychom se zaměřit na to, co děláme pravidelně. Naše zvyky nám časem mohou přinést významné úspory nákladů na energii.

Ohřev vody v domácnosti

Ohřev vody je jednou z nejčastějších činností v domácnosti. Každý má na ohřívání vody jiný systém, například na přípravu čaje se často používá rychlovarná konvice, zatímco některé druhy čajů se připravují v hrnci na plotně.

Podobně se voda ohřívá i na přípravu těstovin, brambor a dalších příloh. Většina z nás volí ohřev vody v hrnci na plotně. Druzí pak zvolí raději rychlovarnou konvici, aby se vyhnuli čekání. Je ale třeba si uvědomit, že při ohřívání vody v hrnci ohříváte nejen vodu, ale i okolní vzduch a samotný hrnec. Zvažte, jaký systém ohřevu vody vám nejvíce vyhovuje – i s ohledem na energii.

Výhody používání rychlovarné konvice

Rychlovarná konvice představuje nejen úsporu času, ale také peněz. Je totiž efektivnější než elektrický sporák, a to jak ve spotřebě elektřiny, tak i v ohřevu vody. V případě, že používáte elektrický sporák, můžete ušetřit tím, že si předehřejete vodu na vaření v rychlovarné konvici a poté ji přelijete do hrnce.

Foto: Shutterstock

Úspory při ohřevu vody na plynovém sporáku

V případě ohřevu vody na plynovém sporáku je sice spotřeba energie vyšší než v rychlovarné konvici, nicméně plyn je výrazně levnější než elektřina. Z toho důvodu může být pro vás výhodné použít plynový sporák pro ohřev vody na vaření, přestože není tak efektivní jako rychlovarná konvice.

Pořízení dražší konvice není řešením

Experti tvrdí, že zakoupením dražšího modelu rychlovarné konvice se neušetří. Náklady na provoz těch nejdražších modelů se totiž prakticky neliší od provozu těch nejlevnějších. Ohřát vodu nejlevněji lze pomocí hrnce na plynovém vařiči. Pokud máte ale elektrický vařič, pak je mnohem výhodnější ohřát vodu v konvici.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments