S pračkou musíte udělat jednu důležitou věc. Potom dokáže běžet i desítky let bez poruchy

Domácí spotřebiče vydrží fungovat mnohem kratší dobu než dříve. Prodloužit dobu, po kterou nám mohou sloužit, můžeme správnou péčí. U pračky to platí dvojnásob – pokud se o ni nebudeme starat, brzy vypoví službu. To hlavní, na co bychom neměli zapomínat, je pravidelné čištění.

Časté poruchy u pračky

Kromě toho, že pračku nevhodným zacházení „ucpeme“, se může porouchat čerpadlo, ložiska nebo například topné těleso. V některých případech cena opravy může přesáhnout cenu nového spotřebiče. Většina lidí volá do servisu pozdě a pak se diví. Některým poruchám se dá předejít, nebo je oddálit.

Skvělý pomocník je ocet

Ocet pomůže i u dalších spotřebičů v domácnosti. Životnost pračky prodloužíte tak, že ji budete pravidelně proplachovat octem. Stačí ho nalít do pračky a zapnout prací cyklus na 90°. Když to budete dělat už od začátku, zbavíte se vodního kamene, a navíc odstraníte zápach bubnu.  

Tvrdá voda je nepřítel

V některých případech je potřeba použít i chemii. Pokud víte, že máte doma tvrdou vodu, ocet nemusí být dostatečně silný. Pak by měl nastoupit změkčovač vody, jinak hrozí, že se zanese filtr i hadice. Na všechna místa se nedostanete sami, abyste je mechanicky vyčistili a oprava může být velmi nákladná.

Foto: Shutterstock

Pračku nepřeplňujte

Poctivě dodržujte kapacitu pračky. Zároveň dodržujte předepsané množství pracího prostředku i aviváže. Tím, že budete pračku přeplňovat nebo dávat přemíru prostředků, zkracujete její životnost.

Další tipy

Životnost pračky prodloužíte i tím, že každé tři měsíce vyčistíte filtr. Dále je potřeba z pračky po každém doprání vybírat zatoulané mince, sponky a další předměty. Pak byste měli pračku vytřít dosucha. Jednou za měsíc vyčistěte dávkovač na aviváž a prací prášek.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
1 rok

No to jsem opravdu netušila 😂😂👍