Lidé si sami mohou naskenovat nákup a vložit přímo do tašky. Někteří toho ale zneužívají

Některé české obchody se vůči zákazníkům dopustily přílišné benevolence a teď toho dost možná litují. Jedním z příkladů je oblíbený obchodní řetězec Kaufland, který před časem přišel s velkou novinkou. Představil možnost vlastního skenování zboží a následného placení, a to bez jakékoliv asistence prodavačky nebo dokonce váhy samoobslužné pokladny.

Příjemnější nakupování

Takzvaný K-Scan je poměrně zajímavou novinkou, kterou používají i některé konkurenční řetězce, jako je například Globus nebo Tesco. Nicméně Kaufland na něj ve velkém sází a snaží se ho propagovat všude možně. Dokonce pro něj zřídil speciální odbavovací terminály, takže lidé využívající tuto funkci nemusí stát v jakékoliv frontě.

Bohužel se ale ukázalo, že tuto vychytávku Češi poměrně často zneužívají ve svůj prospěch. Mnozí si totiž všimli, že kontrola je zde naprosto minimální, a tak bohužel zkoušejí, co se dá. Obzvlášť v dnešní nelehké době, kdy si toto nezákonné jednání mohou nějakým způsobem sami vůči sobě ospravedlnit, například slovy, že kdyby to nebylo tak drahé, tak to dělat nemusí.

Ale o co přesně tedy jde? Vtip je v tom, že pokud se zaregistrujete do programu, můžete si na začátku prodejnu pokaždé vzít vlastní skener (případně použít sken v mobilní aplikaci) a veškeré zboží si sami skenovat a následně vkládat přímo do tašky. U pokladny už nemusíte dělat nic jiného, kromě toho, že vytáhnete kartu nebo peníze a zaplatíte.

Foto: Shutterstock

Lidé to pochopili po svém

Řada Čechů to však pojala po svém a v lepším případě některé produkty “zapomínají” skenovat předtím, než je vloží do své tašky. Jiní potom mohou zapomínat poměrně ve velkém stylu, takže ve výsledku třeba odejdou s plnými taškami, ale zaplatí třeba jen pár drobností.

Pochopitelně určitá kontrola existuje, avšak je pouze namátková. Probíhá třeba každý pátý nebo desátý nákup, přičemž frekvence se snižuje poté, co několika kontrolami projdete úspěšně.

Problém je v tom, že se nic moc nestane ani tehdy, když vás kontrola přistihne. Prodavačka jednoduše ověří, zda jste naskenovali vše. Pokud zjistí nesrovnalosti, dále to neřeší a pošle vás ke standardní pokladně. Dotyčný pak může říct třeba to, že je to chyba systému nebo že zapomněl. Příště to zkusí znovu a už projde.

Autor tohoto článku byl v Kauflandu před pár dny svědkem podobné situace. K terminálu pro placení přišla žena s plným vozíkem již naplněných tašek. Zrovna si jí však vybrala namátková kontrola a jak se ukázalo, tentokrát to byla trefa do černého. Dotyčná neměla naskenováno téměř nic a ještě se s kontrolující prodavačkou drze dohadovala. Když byla odeslána ke standardní pokladně, naštvaně odešla a vozík s nákupem nechala na místě nebohé prodavačce. Je docela možné, že později zkusila štěstí znovu, třeba v jiné prodejně, a už jí to vyšlo.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
Petr
1 rok

Tento týden jsem nakupoval v Pardubicích a u samoobslužných pokladen byla ostraha a kontrolovala. Takže už opatření zavádějí.

Novák
Novák
1 rok

Asi se to vyplatí, než platit několik prodavačem navíc. Další fintou může být vážení, ale to už nebudu rozepisovat.

Karel
Karel
1 rok

Občas u nás takto nakupuju. Málo kdy se stane, že mně nezkontrolují. Asi vypadám podezřele. 😁 Jednou jsem vezl ve spodku košíku karton trvanlivého mléka a až u auta jsem si uvědomil, že jsem ho neplatil 🤣. Jejich chyba. A to jsem platil klasicky u pokladny.

Last edited 1 rok by Karel
Robert
Robert
1 rok
Reply to  Karel

Tvoja chyba ty mas nahlasit vsetko co mas

Pepíno
Pepíno
1 rok

Obchod bez lidí nelze provozovat…to ale především ty německé řetězce nechtějí vidět , otevřené svátky, neděle , zákazník náš pán ..i když krade , stále je to zákazník

Jada
Jada
1 rok

Zásadně tuto službu nepoužívám bylo by mě trapně kdybych něco zapomněl naskenovat je to o lidech

Josef
Josef
1 rok

Dobře jim tak dříve fungovaly pokladny normálně a tolik krádeží co je dneska v obchodech nebylo když chtějí ušetřit za lidi tak tratí na zboží je to jejich boj

Jana havlova
Jana havlova
1 rok

Češi na takovou možnost nákupu nejsou připraveni. Tady prostě platí pravidlo,,PŘÍLEŽITOST DĚLÁ ZLODĚJE “

Dobrodej
Dobrodej
1 rok
Reply to  Jana havlova

Ano, nekteri Cesi bohuzel kradou a navic si mysli ze je to tak spravne. Tento pokriveny zivotni styl je citit vsude, nejde jen o kradeze, ale i drobne umyslne chybicky, vymluvy, predbihani, no proste nam chybi odvaha a poctivost, ktera se v CR povazuje za slabost. Tim se dominivy efekt jen zvetsuje.

Debilnikaufland
Debilnikaufland
1 rok
Reply to  Dobrodej

Když to dělají naší politici proč by jsme to nemohli dělat i my ??

RUR
RUR
1 rok

To je hodně chatrný argument. Když politik skočí z okna, tak skočím také?

Ali
Ali
1 rok
Reply to  RUR

A ty už jsi viděl skákat politika z okna 😁 já myslím že ty jsou moc vychcaný na to aby to udělali.