S výchovným v Česku je konec. Státu došly peníze, doplatí na to důchodci

Byl to jeden z nejlepších nápadů, jaké stát v posledních letech měl. Zavedením výchovného se totiž do značné míry zmenšila propast, která se vytvořila mezi důchody žen a mužů v České republice. Zatímco muži se totiž mohou po celý život věnovat své kariéře, na ženy obvykle připadá péče a výchova dětí.

Už to stálo moc peněz

V důsledku toho jim je potom vyměřena nižší penze, což pochopitelně není vůbec spravedlivé a těžko najít někoho, komu by se tento stav zamlouval. Rozhodlo se tedy, že za každé vychované dítě náleží člověku, který to měl na starosti, částka ve výši 500 Kč coby trvalá součást důchodu.

I v případě jedné ratolesti je to vítané přilepšení, natožpak když jich má dotyčná více. To už jsou potom tisíce korun, které dříve chyběly. Výhodou je také skutečnost, že se tato částka dále valorizuje spolu s důchodem.

Ale sotva bylo výchovné zavedeno, zjistilo se, že stojí příliš mnoho peněz. Ostatně, Národní ekonomická rada státu ho vůbec nedoporučovala a teď se jí podle všeho podařilo prosadit jeho zrušení. Ačkoliv ještě není nic natvrdo schváleno, v rámci změn v důchodech se počítá s tím, že od roku 2027 nebudou mít ženy na výchovné nárok.

Foto: Shutterstock

Pro koho to bude výhodné?

Stát sice slibuje určité novinky, které by měly tento nárok kompenzovat, avšak není vůbec jisté, jak moc budou výhodné. Předně jde o to, že v době, kdy je žena na mateřské a rodičovské dovolené, bude mít vyměřovací základ odpovídající průměrné mzdě. Dnes je tomu jinak a základ je o poznání menší. Tyto peníze potom ve výpočtu důchodu schází. Najdou se přitom i tací, kdo z toho budou profitovat, například když je jejich standardní mzda nižší než průměr, což se ostatně týká přibližně 60 až 70 % lidí.

Dalším bodem, který má zmírnit nerovnost důchodů, je možnost manželů dohodnout se na společném vyměřovacím základu. Od určitého okamžiku tak budou jejich pojištění pro výpočet penzí de facto spojena. Budou se odkládat na jednu hromádku, přičemž pak se vypočte pro každého přibližně stejný důchod.

Čtěte také: Důchodcům náhle chodí 90 tisíc korun od státu. O tajný příspěvek může požádat každý. Kdo tak neučiní, celé mu to propadne

Pravdou však je, že to zřejmě nebude mít tak citelný dopad, jako když má nějaká žena vícero dětí a za všechny potom kasíruje výchovné. To bude možné jen do roku 2026, přičemž je dobrou zprávou, že již jednou udělené výchovné vám nikdo nesebere.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ivana
Ivana
3 měsíců

Kdyby necpali peníze do Ukrajiny a Ukrajinců tak by bylo na všechno.

Vaclav
Vaclav
3 měsíců

A kdy bude konec s naší vládou která si přidává tisíce a důchodcům pár korun. Vláda která dělá s lidi žebráky a vede zemi jen k bankrotu…

Pospisil
Pospisil
3 měsíců

Co by jste chtěli od této vlády,co jste si zvolily to máte!Nyní nebrecte!Když tlupa neschopných lidí(poslanci,vládní činitelé a další státní úředníci)řídí tento stát “od desiti k nule”,hlavně že oni sami si přidali více jak 10 tisíc.Dobre vám tak!!!Vždyť premiér ani Něvy kolik stojí základní potraviny a v televizi zjistí po 2 rocích drahoty,že v Německu je levněji!vždyť i nemovitosti máme nejvyšší v Evropě a dokonce i v USA-vyjma velkých obchodních center!Až zase budou volby,tak zase zapomenete a dáte “NA SLIBY”(slibem neurazis)).

Aleš
Aleš
3 měsíců
Reply to  Pospisil

Pán je taky ročník 40,50,60 že???? To je taková a v této době nejvíc ukřičená skupina lidí. Přečtou si nějakou hovadinu a už to mají za hotovou věc. Tady se píše obden něco aby byli lidi víše uvedených ročníků pobouření a mohli to šířit dál. A oni na to vždy skočí🤪🤪🤪🤪

Jiří
Jiří
3 měsíců

Zatím se nic neděje.Výchovný se vyplácí.Tak nedělejte drby.

Alena
Alena
3 měsíců

Už ať tato vláda skončí….odvolávám, co jsem odvolal a neslibuji, co jsem slíbil….jsou nemožní, hlavně, že oni se mají dobře.

Aleš
Aleš
3 měsíců
Reply to  Alena

Asi jen tak neskončí. A když tak co. Babiš 50% nedá a s kým bude?

Zdeňka
Zdeňka
3 měsíců

Ano,zase oškubou ženy !?