Jak se projevuje závislost na lécích a na jakých vzniká nejčastěji?

Závislost na lécích je v současné době velmi aktuální téma. Jedná se přitom o závislost jako každou jinou – taktéž se musí co nejdříve rozpoznat, aby se mohla začít včas léčit. Nejvíce náchylné jsou ženy, nejohroženější potom ženy mladší pětadvaceti let nebo naopak starší šedesáti let. Samozřejmě i muži trpí závislostmi na lécích, ovšem u žen se vyskytuje bohužel častěji (u alkoholu je to však obráceně). Jelikož je závislost na lécích v současné době opravdu aktuální téma, prozraďme si, na jakých lécích býváme nejčastěji závislí a jak ji poznáme. Čím dříve závislost rozeznáme, tím dříve je možné nasadit léčbu.

Jste nebo nejste závislý na lécích?

Každý člověk by si nyní měl sáhnout na své svědomí a zodpovědět si otázku, jestli je nebo není závislý na lécích. Hlavními příznaky, které však registruje jen a pouze konkrétní jedinec, je například nutkavá touha po léku, užívání léků nad předepsané množství a mimo stanovenou dobu, příznakem je také nekontrolovatelnost při užívání léku či užívání léku i po tom, kdy to už není potřeba.

Jak závislosti na lécích předcházet?

Stejně jako všem dalším závislostem, je možné i závislosti na lécích předcházet. Riziko možné závislosti snížíte tak, že budete pečlivě dodržovat doporučené a předepsané dávkování, že každou změnu dávkování prokonzultujete s lékařem, že nebudete užívat léky, které nebyly předepsány přímo vám.

Na jakých lécích jsme nejčastěji závislí?

Nedávné statistiky ukázaly, na jakých lécích se stáváme závislí nejčastěji. K nejčastějším lékům patří tlumivé léky, tedy léky, které se užívají ke zklidnění, k léčbě úzkosti nebo případně k léčbě nespavosti. Nejohroženější jsou lidé trpící poruchami spánku, ti by měli zejména dodržovat předepsané dávkování. Mezi nebezpečné tlumivé léky patří zejména barbituráty, dále také benzodiazepiny nebo případně i hypnotika.

Dále se stáváme závislí například na takzvaných opioidech, což jsou léky užívané při léčbě velice silných bolestí. Většinou se léky předepisují v případě nádorových onemocnění. Jedná se o více návykové léky, než jsou tlumivé léky, a do této skupiny patří zejména metadon, morfin nebo fentanyl.

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments