Jak se správně starat o dřevěná prkénka, aby se na nich neusazovaly bakterie

Dřevěná prkénka jsou nejvíce oblíbená pro jejich praktičnost i estetiku. Aby nám ale vydržela co nejdelší dobu, je potřeba se o ně správným způsobem starat, čistit je a ošetřovat.

Co dřevěnému prkénku nesvědčí

  • Za žádných okolností nedávejte dřevěné prkénko do myčky na nádobí.

Může se to zdát jako jasná věc, ale hodně lidí k tomuto typu čištění přistoupí. Dlouhodobé působení tepla a vody vede k prasknutí nebo k deformaci prkénka. Působení chemických prostředků zbaví prkénko ochranné vrstvy olejů, kterými jsou většinou napuštěna. Žádný výrobce vám poté neuzná případnou reklamaci prkénka.

  • Na prkénku nenechávejte zaschnout zbytky jídla.

Po delší době není snadné zbytky jídla a skvrny od potravin odstranit. Je poté možné použít hrubší stranu houbičky, nebo brusný papír na dřevo.

  • Prkénko zbytečně nenamáčejte a po umytí jej nechte dobře uschnout, aby nedošlo ke zmíněnému rozklížení, nebo deformaci.
  • Nevystavujte prkénko velkému teplu (radiátor, horké hrnce a pánve).

Jak prkénko správně umýt a usušit

Prkénko myjte teplou (nikoliv vařící) s malým množstvím saponátu. Použijte houbičku s hrubší stranou pro odstranění zbytků jídla i z malých štěrbin. Následně nechte prkénko pořádně oschnout, ideálně ve svislé poloze, aby byly všechny strany rovnoměrně vystaveny proudění vzduchu.

Jak prkénko správně dezinfikovat

Máme pro vás dva tipy, jak prkénko zbavit nežádoucích bakterií a pachů.

  • Pomocí kuchyňského octa

Prkénko stačí otřít houbičkou namočenou v octu a následně opláchnout pod tekoucí vodou a nechat oschnout ve svislé poloze.

  • Pomocí soli a citronu

Další možností je použít hrubozrnnou sůl a citron. Prkénko posypte solí, citron rozkrojte napůl a vymačkejte šťávu na prkénko. Následně půlkou citronu jezděte po povrchu prkénka, aby se smíchala šťáva se solí. Nechte působit pět minut a zbytek tekutin setřete houbičkou. S množstvím citronu buďte opatrní, má i bělicí účinky.

Ošetření prkénka

Aby byly zachovány přirozené vlastnosti dřeva, je potřeba prkénko ošetřit minerálním olejem. Olej prkénko vyživí, nebude docházet k praskání nebo deformaci. Naneste olej na prkénko a papírovým hadříkem rovnoměrně rozprostřete po obou stranách. Nechte zaschnout minimálně po dobu dvou hodin, nebo přes noc.

Pro maximální ochranu nakonec naneste včelí vosk na dřevo. Nejprve se ujistěte, že je dřevo čisté a suché, poté aplikujte po celé ploše prkénka rovnoměrnou vrstvu vosku a nechte 5 až 10 minut absorbovat. Poté vosk ještě více rozetřete a rozleštěte čistým hadříkem, nebo speciálním kartáčkem. Nyní budete mít jistotu, že vaše prkénko bude ve  skvělé kondici, voděodolnější a stále nádherné.

Tento proces bychom měli opakovat zhruba jednou měsíčně.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments