Jak se o Vánocích najíst dobře a bez výčitek?

Ve víru předvánočního shonu si to zatím možná ani nepřipouštíte, a nebo právě naopak se už děsíte toho, jak se nedokážete vzdát úžasných vánočních a silvestrovských (a bohužel většinou) nezdravých dobrot, a pak budete až do nového roku a možná ještě dlouho po něm řešit morální kocovinu přinejmenším z nedobrého pocitu, v horším případě z pár kil navíc. Jde to ale i jinak a není to nijak složité. Připravte svůj mozek na Vánoce!

Vytvořte si rezervu nebo nachystejte sváteční pokrmy ze zdravějších surovin

Odborníci na výživu se shodují, že ideální je se na vánoční hodování připravit a cíleně myslet na redukci váhy už s předstihem, abyste si později povánoční kila „navíc” nemuseli vyčítat. Doporučované dva kilogramy se dají zhubnout celkem rychle a rozhodně taková snaha stojí za pohodovější vánoční atmosféru. „Pokud ale předvánoční hubnutí již nestíháte, je nutné zamyslet se a předem si připravit seznam jídel, která si chystáte během svátků připravovat,  a ideálně alespoň základ nakoupit. Zkuste vyměnit v jídlech majonézy a tatarky za kysané smetany nebo jogurty. Mozek je takový malý prevít, těžko v otázce zdravé stravy komunikuje. Je tedy velmi důležité, abyste v předvánočním stresu nezapomínali na pravidelnou a kvalitní stravu, klidně mozek lákejte na tři sváteční dny, kdy mu „za celoroční odměnu“ dáte něco, co běžně nedostává,” doporučuje Ing. Hana Borkovcová, výživová poradkyně programu Cambridge Weight Plan. Problém v zimním období bývá také s pitným režimem – i tady platí, že hlad je jen převlečená žízeň. Pokud tedy pijete málo, máte pocit, že má tělo hlad, a ona to je pouze žízeň. V zimě se nám samozřejmě přestává chtít i do pohybu, ale co si třeba zajít zabruslit s dětmi nebo se projít do lesa se čtyřnohým přítelem? A vůbec nejlepší je vyzkoušet letos svátky „jinak“, zdravěji, a zařadit do jídelníčku například zeleninová jídla, ovocné dezerty, ořechy apod. Pozvěte přátele nebo rodinu na zdravou hostinu, uvidíte, že  změnu uvítají!

Nepřejídejte se, budete zbytečně unavení a frustrovaní

Přejídání není pro tělo zdravé v kterékoli roční době, v období Vánoc je navíc rizikovější z důvodu, že se méně hýbeme a doprovázíme ho častým pitím alkoholu. Pokud tělu dodáte více energie, než ke svému běžnému fungování potřebuje, nevyhnete se pocitu nafouklého břicha, může vás pobolívat hlava, budete se cítit unavení a ospalí. Pokud se ale po svátcích rychle vrátíte ke své zdravé a pravidelné stravě a odlehčíte zažívání, tato negativa rychle vymizí.

Alkoholu si dopřejte pomálu

Pití alkoholu a jeho vliv na zdraví je v současné době velmi diskutované téma. Alkohol se po požití v játrech mění na acetát, který oxiduje na oxid uhličitý a vodu. Alkohol jsou kalorie navíc, přibírá se po něm, ale není to jediný problém. Po jeho požití se zpomaluje metabolismus tuků, a tělo má navíc práci s odbouráváním alkoholu v krvi! „Alkohol patří ke společenskému životu, ale bohužel, mnoha lidem může způsobovat i zdravotní problémy. Požití alkoholu u našich klientů v poradnách poznáme ihned při měření na IN Body přístroji – zvyšuje se podíl viscerálních tuků (tuk obalující vnitřní orgány), klient zadržuje vodu v těle (dehydratace), cítí se oteklý, celkový podíl tuků v těle se mu zvyšuje,” popisuje Hana Borkovcová.

Pokud si při slavnostní večeři připijete skleničkou kvalitního destilátu nebo vína, které obsahují minimum cukru, určitě se nic závažného nestane. Je ale dobré zároveň dbát na pravidelný pitný režim vody, tím účinek alkoholu zmírníte. Skleničku vína si skutečně vychutnejte a nepijte víno jako vodu, ale po douškách. Uspokojíte tak chutě, ale zároveň toho nevypijete tolik. Občas je vhodné si dovolit „něco víc“, ale je důležité se umět včas vrátit do normálního režimu.

Mnohem horší jsou silvestrovské oslavy, při nichž je „decentní pití” ještě obtížnější. Myslete ale na to, že příliš velké množství alkoholu ničí zdraví i mozkové buňky. Při větších dávkách alkoholu trpí především játra, střeva a také srdce. A různé vědecké výzkumy potvrzují, že přílišná konzumace alkoholu má vliv na vznik rakoviny slinivky, žaludku i střev. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje nepřekračovat rozmezí 10 až 30 gramů alkoholu za den — to je hranice, kterou udávají odborníci a nedochází při ní k ohrožení zdraví.

Povánoční „detox” ano, či ne?

„Musím přiznat, že na toto období se moji klienti velmi těší. Lidé se po svátcích necítí dobře, a to je hlavní důvod si „naskočit do řízeného režimu stravy“, ideálně pod dohledem odborníka. Ušetříte si tak spoustu trápení a nevhodných pokusů o sebeřízení při shazování vánočních kil,” říká výživová poradkyně Hana Borkovcová. Po sváteční hojnosti je potřeba zbavit se hlavně nadměrného příjmu cukru a soli a vrátit se ke kvalitnímu pitnému režimu a pohybu.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments