Se zavařovacími sklenicemi je nutné udělat jednu věc, jinak marmelády shnijí. Pomůže vám mikrovlnná trouba

Zavařování se pozvolna stává dovedností starší generace. Přitom jde o úžasně praktický a vcelku jednoduchý způsob prodloužení trvanlivosti potravin. Zavařeniny se hodí nejen pro dlouhou zimu, ale také třeba na dovolenou.

Zavařovat se dá v zavařovacím hrnci, v troubě, v mikrovlnce nebo dokonce v myčce. Zavařeniny vám vydrží přibližně půl roku, tato doba se u jednotlivých potravin může lišit.

Pokud vás zavařování nadchlo, hurá do toho. Ale nezapomeňte na jeden velmi podstatný, leč často opomíjený krok – sterilizaci sklenic. Neděste se, nejde o nic náročného, zabere to chvilinku. Stačí si vybrat způsob, který vám vyhovuje.

Sterilizace v mikrovlnné troubě

Sklenice důkladně umyjte teplou vodou s mycím prostředkem, a ještě mokré je vložte hrdlem nahoru do mikrovlnky. Nalijte do nich trošku čisté vody. Nyní mikrovlnku zapněte na maximální výkon. Větší sklenice sterilizujte dvakrát 4-5 minut, menší postačí 3 minuty. Po skončení mikrovlnnou troubu otevřete a až sklenice trochu zchladnou, opatrně je vyndejte.

Sterilizace v myčce

Sklenice vložte do myčky, zapněte mycí program pro horké oplachování, nepřidávejte žádné čisticí prostředky. Po ukončení programu jsou sklenice ihned připraveny k zavařování.

Foto: Shutterstock

Sterilizace v troubě

Sklenice důkladně vymyjte teplou vodou a mycím prostředkem, opláchněte. Pak sklenice naskládejte na plech a vložte do trouby předehřáté na 140–180 °C. Po 20 minutách sklenice vytáhněte.

Sterilizace ve vodní lázni

Připravte si velký hrnec, vyrovnejte do něj několik sklenic a zalijte je vodou, tak aby byly celé ponořené. Přiveďte vodu k varu.  Jakmile voda začne vřít, vařte ještě dalších 5 minut, poté sklenice opatrně vyndejte, například potravinovými kleštěmi a položte je hrdlem vzhůru na čistou utěrku.

Zavařeniny ze sterilizovaných sklenic budou nejen chutné, ale také neohrozí vaše zdraví.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Margareta Jantošová
Margareta Jantošová
1 rok

Mně vydrží zavařeniny celý rok i bez sterilizace.🤷