Sedm hubených let pro důchodce v Česku. Tohle se na ně chystá. Cože, co jsme komu udělali?

Zdá se, že už to skutečně přišlo. Doba pro důchodce v České republice se s největší pravděpodobností dramaticky změní. Pryč jsou časy, kdy byli privilegovanou skupinou, ke které se prostředky ze státní pokladny jen hrnuly. Podle pořekadla o sedmi tučných a sedmi hubených letech jsme prožívali tu první polovinu, ale teď se schyluje k té druhé, tedy k hubeným rokům.

Konec večírku

Málokdo si dnes vzpomene na dobu kolem roku 2010, kdy důchodci zdaleka neměli tak vysoké penze jako dnes, a to ani v relativním vztahu k tehdejším platům. Také na tom byli mnozí skutečně špatně. Ovšem tehdy ještě platilo dogma o vyrovnaných státních financích, kdy všichni varovali, abychom se nedali na tehdy tolik omílanou “řeckou cestu”, tedy do dluhové pasti.

Z finanční krize se ale Česká republika nějakým způsobem dostala a důchodci začali být skupinou, na kterou se stát zaměřil nejvíce. Zprvu to bylo skutečně potřeba, protože důchody byly opravdu podfinancované. Někdy do roku 2020 můžeme hovořit o rychlém, ale stále ještě udržitelném navyšování penzí.

V té době se to ale už utrhlo a důchody začaly růst zběsilým tempem, kdy ekonomové varovali, že takto je to zkrátka neudržitelné. Mejdan trval ještě pár let a teď musíme řešit jeho následky. Důchodový účet je v hlubokém deficitu, o kterém jsme si mysleli, že nastane až za mnoho let. Čas, který jsme měli na reformu, v podstatě vypršel a je potřeba něco dělat okamžitě.

Foto: Shutterstock

Už na to nemáme

Jenže co čert nechtěl, zrovna teď tu máme inflaci a automatickou mimořádnou valorizaci, kdy by se důchody měly znovu dramaticky zvyšovat jen proto, že se zvedá cenová hladina. Stát už na to ale nemá, a tak tahá za záchranou brzdy. Jde o důkaz toho, že na důchodech se zkrátka musí ubrat. Valorizace nebude 1800 korun, ale jen 760. Ale i to je vlastně stále hodně.

Opatrně se mluví o navýšení věku odchodu do důchodu. Debata se přitom rozjíždí jen velmi volně, ve skutečnosti už je ale deset minut po dvanácté. Je klidně docela možné, že to, co se teď navrhlo, už prostě nebude stačit.

Měli bychom se zkrátka připravit na to, že důchodce čeká sedm hubených let. Obrazně řečeno. Reálně to může být i více. Jde ale především o to, aby se penzijní systém podařilo stabilizovat, a to i pro příští generace penzistů. Ty už mají teď jasno: na to, že si teď důchodci žili nad poměry státních financí, doplatí ve výsledku oni.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
Petr
1 rok

Vláda začala řešit důchody to je to nejjednodušší.Ano stát nemá peníze.Tak vládo především zjistí příčinu.Důchody za to určitě nemůžou.Ano upravit důchody,ale né hurá stylem.Začni především u sebe.Nejsou tam zbytečné výdaje?A potom směrem dolů.Správný hospodář nejdříve přemýšlí a pak jedná.Vládo nebuď hluchý a slepý hosodář.

René Trubač
René Trubač
1 rok

Opravdu skončil večírek pane redaktore? Vypadá to, že jste přišel z večírku a ještě nevystřízlivěl. 😉😊Je pravdou, že důchodci si nežili jako vládní a parlamentní politici ani dříve. Dělat příkopy mezi lidmi-to se Vám zdá v pořádku? Tento i jiné Vaše články jsou toho dokladem. Inflace je způsobem vládnutí této loupeživé vlády, která jen čeká na vývar z vyšších cen. A že se některé důchody přibližují průměrné mzdě je vinou nízkých mezd. V Maďarsku jsou nyní na 95% průměrné mzdy. A nikdo tam proti tomu neprotestuje. Důchodci vybudovali tuto zem a celý život přispívali do systému. Nejsou to paraziti. Inu-čí… Číst vice »

René Trubač
René Trubač
1 rok

Skončil večírek

Šárka
Šárka
1 rok

Běžte někam, nechci být sprostá, zavolejte na Ukrajinu, že potřebujeme peníze nazpět. Nic nebereme se státní kasy, ale z důchodového systému, který vytuneloval Fiala a spol. Máme nárok dostat peníze za inflaci, to co provádíte je nezákonne. Důchodci začnou posílát trestní oznámení jednotlivě k Ústavnímu soudu, tam se s toho zblázní.

pépé
pépé
1 rok

Škoda, že se stát vydal tímhle směrem. Proti inflaci neudělalnic, takže ji máme “poněkud” vyšší, než jinde. ČNB také nedělá nic, což je ještě horší. Kdyby ti dva, tedy stát a ČNB, ruku v ruce zkrotili inflaci, nemuseli by zvedat důchody a tudíž ani mměnit svá vlastní nařízení a zákony. Ale to ne. To by zase přišli o zvýšené příjmy do rozpočtu. A tak to zaplatí obyčejný člověk.

Šárka
Šárka
1 rok
Reply to  pépé

Vy máte možná vyšší, ale nejsou na to většinou tak dobře ostatní důchodci, kteří mají důchod 12000 a méně.

Natasa
Natasa
1 rok

A že by si ti ve vládě taky snížili platy? To ne že ale důchodcům za jejich dřinu ano. Jsou nemocní, léky je stojí peníze a kreteni řeknou ať si jdou přivydělat. Co kdyby brali těm co jsou na pracáku a načerno pracuji.

Jiří Schnabl
Jiří Schnabl
1 rok

Vážený pane redaktore, super článek, je vidět, že Vašemu ekonomickému vzdělání děláte radost. Tak to má být a tak to je správné. Mám však dojem, že večírek či mejdan neskončil jen pro důchodce. Obávám se, že na řadu přijdou další kategorie. Ono těch 33 let budování kapitalismu se nějak nepovedlo. Kde asi udělali soudruzi kapitalisté chybu.

Jana
Jana
1 rok

Je tady něco o čem se nemluví. Důchod mnozí mají nižší než poplatek za bydlení. Tudíš stát musí ze sociálního balíku peněz vše doplatit. Kde jsou ty miliardy kterýma se to tiše zamaže ta díra. Jen se píše o důchodcich a kolik peněz vydává stát na sociálních podporách to je tabu.

Luboš
Luboš
1 rok
Reply to  Jana

Fiala označil důchodce za příčinu všeho zla.Takže je třeba s nimi zatočit.Hitler označil za příčinu všeho zla Židy a udělal to samé.Vím, že důsledky jsou neporovnatelné ale princip je stejný.Historie se opakuje.Fiala je učenlivý žák.

Vojteska
Vojteska
1 rok
Reply to  Luboš

Časem to vyřeší povinnou euthanasii nebo jako ve staré” Sparte”.

Šárka
Šárka
1 rok
Reply to  Jana

Máte pravdu, vláda neumí hospodařit, hospodář, kdyby takto pracoval, šel by o žebràcké holí.

Helena
Helena
1 rok
Reply to  Jana

Protože to potřebují aby se lidé hádali verbálně napadali.Jak to je?Kdo z toho bude profitovat? Pročpak se nezaměřují na nemakače, vždyť jich je jak hub po dešti.Ono je jednodušší kopat do důchodců.A vůbec nejvíc to sedí od mladých kteří ještě prd dokázali,ale ono všeho do času,taky budou starý a přeji jim: Jak se do lesa volá tak se z lesa ozývá.

Pavel
Pavel
1 rok

Sedm hubených let pro důchodce a lichvářské daně pro ty ostatní aby si nynější papaláši mohli užívat co hrdlo ráči.Prohlašuji že jsem je nevolil.V tom mám čisté svědomí.

Šárka
Šárka
1 rok
Reply to  Pavel

Já taky ne, není to má vláda, ani prezident.

Zvoník
Zvoník
1 rok

Neznáte pravidla historie? : Po sedmi hubených letech přijde dalších sedm ještě hubenějších a my budeme říkat: Těch minulých sedm let bylo ještě tučných. – Tak jsme si to odvolili…