Šéfkuchař poradil, jak ušetřit velké peníze na potravinách. Takto nakupuje jen málo lidí

Rozpočty domácností jsou stále napjatější, a tak je nutné hledat úspory tam, kde bychom se o ně dříve nesnažili, protože nás k tomu nic netlačilo. Takový stav panuje, když je všeho dostatek a zboží je dostupné za rozumné ceny. Obzvlášť když k tomu ještě stoupají platy, tak jako v minulých letech.

V zahraničí je až o polovinu levněji

Můžeme tomu říkat tučná léta, zatímco teď přicházejí léta hubená. A v nich je třeba upravit nejrůznější návyky tak, abychom zbytečně neplýtvali a naopak dokázali i něco ušetřit.

V tomto ohledu mají znamenité zkušenosti šéfkuchaři, jako například Radek Kašpárek. Ten pro server Život v Česku popsal, jak mohou lidé docílit značných úspor při nákupu potravin. Šéfkuchař připouští, že ceny vzrostly plošně, a tak není možné příliš vybírat alternativy. Podle něj jsou dnešní ceny skutečně hodně našponované a přestávají být pro lidi únosné. V první řadě tak apeluje na to, aby se s tím něco udělalo. Má totiž zkušenost ze zahraničí, kde některé potraviny stojí až polovinu méně. Takový rozdíl lze přisoudit pouze nadměrnému navyšování marží ze strany obchodníků.

Také Kašpárek ve své restauraci Field vysoké ceny veškerých surovin řeší. Pokouší se ceny udržet tak, aby byly pro zákazníky stále přijatelné. Proto musel zavést postupy, jak dosáhnout maximální efektivity při zpracování jednotlivých potravin.

Foto: Shutterstock

Jak nakupovat ovoce a zeleninu

Podle šéfkuchaře je velmi důležité zpracovávat suroviny zcela a nenechávat zbytky. Typické je to třeba pro drůbež. Z jednoho kuřete lze uvařit hned několik různých jídel a zbydou vám nakonec jen kosti.

Další radou je sezónní ovoce. Využijte toho, že právě teď je ovoce levnější než na podzim a v zimě. Můžete si ho tak nakoupit ve velkém množství a následně ho zavařit, fermentovat nebo naložit.

Pokud nakupujete ovoce nebo zeleninu, vždy si je sami navažte a naopak nikdy nesahejte po předpřipravených sáčcích. Ty jsou v drtivé většině případů dražší. Využívejte také slevových akcí, což je zřejmě nejjednodušší způsob, jak ušetřit poměrně značnou částku.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
Alena
9 měsíců

Pán Kašpárek objevil Ameriku?

Anna
Anna
9 měsíců

A můžete třeba poradit, kde se vyhazuji ty nespotrebovane potraviny s proslym datem spotřeby z hypermarketu? Oni je proste vyhazuji do odpadu místo aby to někomu dali!
WTF Czech Republic! Shame on you.
Ahh, prominte, co ze šéfkuchař?

Anna
Anna
9 měsíců
Reply to  Anna

Jo a jeste nám prosím zveřejněte ceník toho samaritana kuchaře, ok?

Alena
Alena
9 měsíců
Reply to  Anna

Vždyť jsou k smíchu, všichni ti rádoby šéfkuchaři, menu za 1500,- si můžou strčit …

Michal
Michal
9 měsíců

Můj děda mi vyprávěl jak se za války pila cikorka a jedli se otruby. Dospějeme k tomuhle taky?

Iris
Iris
9 měsíců
Reply to  Michal

Dospějeme a tímto tempem velice rychle.
Ale nebojte se – naši předkové přežili za horších podmínek a my to dáme taky – co naděláme. Je třeba se znovu učit od předků – co, jak a proč dělali – výhodu máme – ty suroviny tu ještě pořád jsou a – zkušenosti našich předků taky…

Michal
Michal
9 měsíců
Reply to  Iris

… a ještě říkal :”nevíte už co roupama, válku na vás” Děda už 28 let nežije a neustále si připomínám jeho slova, teda bohužel….

Anna
Anna
9 měsíců
Reply to  Michal

Muj děda taky bojoval. U Stalingrad. Moje babi tak tak přežila.. děda v sibiřském lagru. Rozumím…

Anna
Anna
9 měsíců
Reply to  Iris

A co ten toaletní papír? Já bych bez něj neprezila

O hovnech a jiných běsech
O hovnech a jiných běsech
9 měsíců
Reply to  Anna

Dýka tupá zakulacená,pak měkký kartáček se studenou vodou! Už roky i na trampech a super! Hemeroidy mi to vyléčilo! Dýku,kart. mám jen na toto!

Alena
Alena
9 měsíců
Reply to  Iris

👍👍👍

Ivona
Ivona
9 měsíců

On si snad myslí, že lidi jsou hlupáci a nejlíp nakupovat a vařit umí jen on.😖

Anna
Anna
9 měsíců
Reply to  Ivona

Haha:):))